Nefunkční ozdoby nemusejí nutně končit v koši. Dnes Vám ukážeme, jak relativně levně lze opravit například starší vánoční výzdobu do oken. Žijeme dnes v době, kdy se téměř nic neopravuje, vše se vyhazuje a ve velkém nahrazuje novými věcmi. Přitom existuje cesta, jak relativně levně opravit oblíbené věci tak, aby nemuseli končit hned v popelnici.
Vrhneme se tedy do obnovy starého vánočního osvětlení do okna, které je u nás již téměř součást inventáře. Roky používání se však na této výzdobě již natolik vyřádily, že bylo nutné buď kompletně předělat, nebo rovnou zahodit. Pokud byl svícen nový, náhodně v něm blikala hromada malých barevných žároviček. Postupně krom žárovek začala odcházet i elektronika a nakonec už celý svícen jen svítil. V posledním kroku pak zhasl nadobro.
Vytáhl jsem tedy veškeré objímky světýlek a dal jsem se do výměny starých a věčně odcházejících žárovek za Led diody, které se dají z Číny objednat za relativně pár korun. Výhodou těchto Led svítidel je jednak velké spektrum základních barev, ale také poměrně nízká energetická náročnost a také pokud se zvolí správný odpor a diodou protéká správný proud, i bezproblémový chod na mnoho let.
Samotná konstrukce ozdoby je úmyslně konstruována tak, aby byla co nejlehčí a proto se moc na instalací diod nehodí. Ty by totiž moc dobře nedržely a navíc zadní strana by letováním dost trpěla. Proto jsem celý svícen obkreslil na sololit a poté vyřezal nožem. Každou díru diody jsem vyvrtal vrtačkou a číselně označil pro případ, že bych chtěl spínat každou diodu zvlášť.
Následně se pustil do instalace Led diod, u kterých jsem každé diodě připravil napájecí kabel. Zprvu to vypadalo jako dobrý nápad, jenže později jsem zjistil, že s přibývajícím počtem diod je kabelu tolik, že je nejen problém je všechny úhledně srovnat, ale také že celá ozdoba začíná byt značně těžká a ze zadní strany hodně nevzhledná. Navíc práce byla velmi zdlouhavá a pracná, protože jsem každé diodě chystal dvojici kabelů, pájel jejich nožičky a také izoloval kontakty tak, aby neobcházelo ke zkratům diody. Všechny diody jsem tedy vytahal a začal jsem znovu.
Diody jsem se rozhodl spojit mezi sebou v polích, které odpovídaly částem obrázku. Navíc jsem je všechny propojil dvojici odizolovaného měděného drátku a zapojil paralelně. Poté jsem každému poli spočítal odpor, který seděl s počtem diod tak, aby se pole mohly napájet 5V.
Pak již stačilo zneužít starý USB kabel a připojit napětí k připraveným kontaktům a takto opravenou ozdobu zase vyvěsit do okna. Krása systém je v tom, že celá ozdoba má teď téměř poloviční spotřebu elektrické energie, protože diody si řeknou mnohem méně než původní žárovka. Navíc, protože jsou diody zapojeny paralelně, jakmile přestane nějaká svítit, neovlivní to svit ostatních. V neposlední řadě máte doma ozdobu, kterou doma nemůže mít nikdo jiný, protože jde jen o Váš originál.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři