blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Nefunkční ozdoby nemusejí nutně končit v koši. Dnes Vám ukážeme, jak relativně levně lze opravit například starší vánoční výzdobu do oken. Žijeme dnes v době, kdy se téměř nic neopravuje, vše se vyhazuje a ve velkém nahrazuje novými věcmi. Přitom existuje cesta, jak relativně levně opravit oblíbené věci tak, aby nemuseli končit hned v popelnici.


Původní vzhled ozdoby bez žárovek.

Vrhneme se tedy do obnovy starého vánočního osvětlení do okna, které je u nás již téměř součást inventáře. Roky používání se však na této výzdobě již natolik vyřádily, že bylo nutné buď kompletně předělat, nebo rovnou zahodit. Pokud byl svícen nový, náhodně v něm blikala hromada malých barevných žároviček. Postupně krom žárovek začala odcházet i elektronika a nakonec už celý svícen jen svítil. V posledním kroku pak zhasl nadobro.


Demontované žárovky s kabeláži.

Vytáhl jsem tedy veškeré objímky světýlek a dal jsem se do výměny starých a věčně odcházejících žárovek za Led diody, které se dají z Číny objednat za relativně pár korun. Výhodou těchto Led svítidel je jednak velké spektrum základních barev, ale také poměrně nízká energetická náročnost a také pokud se zvolí správný odpor a diodou protéká správný proud, i bezproblémový chod na mnoho let.


šablona vyřezaná ze sololitu

Samotná konstrukce ozdoby je úmyslně konstruována tak, aby byla co nejlehčí a proto se moc na instalací diod nehodí. Ty by totiž moc dobře nedržely a navíc zadní strana by letováním dost trpěla. Proto jsem celý svícen obkreslil na sololit a poté vyřezal nožem. Každou díru diody jsem vyvrtal vrtačkou a číselně označil pro případ, že bych chtěl spínat každou diodu zvlášť.


Namontované led Diody

Následně se pustil do instalace Led diod, u kterých jsem každé diodě připravil napájecí kabel. Zprvu to vypadalo jako dobrý nápad, jenže později jsem zjistil, že s přibývajícím počtem diod je kabelu tolik, že je nejen problém je všechny úhledně srovnat, ale také že celá ozdoba začíná byt značně těžká a ze zadní strany hodně nevzhledná. Navíc práce byla velmi zdlouhavá a pracná, protože jsem každé diodě chystal dvojici kabelů, pájel jejich nožičky a také izoloval kontakty tak, aby neobcházelo ke zkratům diody. Všechny diody jsem tedy vytahal a začal jsem znovu.


Pohled na zapojení Diod


Detail pohledu spojení Led diod

Diody jsem se rozhodl spojit mezi sebou v polích, které odpovídaly částem obrázku. Navíc jsem je všechny propojil dvojici odizolovaného měděného drátku a zapojil paralelně. Poté jsem každému poli spočítal odpor, který seděl s počtem diod tak, aby se pole mohly napájet 5V.


Pohled na opravenou ozdobu a jeji svit.

Pak již stačilo zneužít starý USB kabel a připojit napětí k připraveným kontaktům a takto opravenou ozdobu zase vyvěsit do okna. Krása systém je v tom, že celá ozdoba má teď téměř poloviční spotřebu elektrické energie, protože diody si řeknou mnohem méně než původní žárovka. Navíc, protože jsou diody zapojeny paralelně, jakmile přestane nějaká svítit, neovlivní to svit ostatních. V neposlední řadě máte doma ozdobu, kterou doma nemůže mít nikdo jiný, protože jde jen o Váš originál.

Mohlo by Vás zajímat

Instalace Led pásku do lampionu

Jak si vyrobit jednoduché Led osvětlení


Štítky článku elektronika | myslenky | opravy | skutecnost |
Autor Ijacek.007 06.03.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 1 566x
Předchozí článek Puzzle online na náš den puzzlí
Scooter koncert Ostrava 2019 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama