blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

V minulém článku o streamování jsme se zaměřili na zvuk. Popsali jsme si, jak je dle nás důležité, abyste věnovali velkou pozornost tomu, aby vás návštěvníci na streamu dobře slyšeli. Dnes se tedy vrhneme na obraz. I když můžete cílit svůj stream na lidi, kteří vás budou poslouchat na pozadí a u sledování streamu se budou věnovat dalším činnostem, obraz rozhodně nepodceňujte. Tak jako kvalitní zvuk totiž i technické zvládnutí obrazové části pomáhá budovat atmosféru mezi vámi a sledujícími. Umožnuje divákovi rychleji se sžít s vámi jako streamerem a hlavně díky přímé vazbě tak divák také pozná v jaké emoce ve vás stream či reagování na chat působí. Rozhodně se dá streamovat i bez kamery nicméně absencí pohledu na streamera si zbytečně ztěžujete budování pouta mezi vámi a sledujícími.


Ijacek stream

Webcamery se zdají být jednoduchým a levným řešením, jak přenášet obraz, a přitom neutratit majlant. Bohužel tomu tak není. Webcamera je koncipována jako levné zařízení pro přenos obrazu a trpí několika základními nedostatky. Tak v první řadě jde o světelnost. Vesměs všechny, a to i ty řádově dražší, mají problém se světlem. Pokud budete streamovat přes den za slunečního světla problém nenastane. Pokud ale budete streamovat s proměnlivým světlem, například během několikahodinového streamu se setmí, budete muset pravděpodobně řešit kvalitní světlo. Chip webkamery je totiž malý, a tak čím méně světla v místnosti je, tím horší je obraz z kamery. Ovšem zase platí jednoduché pravidlo o použití. Chcete-li streamovat hru a webkameru umístit jen do rohu streamu, dostatečně ji zmenšit, pak nepotřebujete kvalitní kameru a můžete i tuto kameru využít. Pokud ale chcete využít například pro pokec s diváky, scénu, kde bude přes celou obrazovku obraz z kamery, pak si divák kvality obrazu rozhodně všimne. Mnohdy stačí i u webkamer vylepšit světlo v místnosti a problém je vyřešen. Webkamery však netrpí jen světelností, ale také kvalitou výstupu webkameru nemůžete zoomovat nebo pracovat s jinými ohnisky tak, abyste dosáhly rozmazaného pozadí. Také vám malý čip nedovolí velké dynamické úpravy obrazu, a tak se budete muset spokojit se scénou kde je vše ostré.

Digitální fotoaparáty jako kamera pro stream jsou další možnosti, jak dostat kvalitně mnohem lepší obraz k vašim divákům. Tato cesta je však jedna z nejdražších, protože kvalitní fototechnika rozhodně není levná. Zároveň nastává další problém, a to, jak techniku napájet a jak její výstup dostat do počítače a poté k divákovi. Buď to budete muset vybrat fotoaparát, který umožnuje přenos obrazu přímo do počítače tak jako webkamery, jen s nesrovnatelně lepší kvalitou obrazu. Nebo musíte vyřešit krom dražšího fotoaparátu také střižnu, HDMI digitalizační kartu nebo USB to HDMI převodník pro převod obrazu a také nějaký adaptér baterie, kterým místo napájení fotoaparátu z klasické baterie budete moct kameru připojit sítový adapter a napájet jej bez nutnosti vyměňování baterií. Vězte totiž, že i když dnešní fotoaparáty dovedou zásobovat jejich baterie energií na několik stovek fotografií v režimu náhledu videa, bateriím dochází dech zhruba po 120 minutách. Na oplátku však dostanete opravdu profi obraz s možností výměny objektivu a stavby scény dle vlastních možností a také opravdu kvalitní obraz i při snížení světelných podmínek. Ne, že by obraz byl kvalitnější i za tmy, nicméně moderní fotoaparáty mají snímače větší, než kdejaká webkamera a díky ISO dovedou vykouzlit kvalitnější obraz i v případě světelných podmínek, kde by obyčejná webkamera značně ztrácela dech.


Nikon D3200 a Nikon D5600 vedle sebe

Jak vidíte, tak i nad obrazovou kvalitou přenášeného obrazu streamera se dá v celku dost přemýšlet. Od ignorování základních principu a kameru vůbec na sebe neotáčet. Až po kvalitní a drahou techniku. Lze jít ale i postupným vyměňováním techniky například tak, že ze začátku začnete z klasickou webkamerou a postupně můžete váš stream technicky posouvat. Rozhodně nedoporučuji začínat bez kamery, protože si tím opravdu hodně ztížíte cestu na začátku. Nemá ale ani smysl hned na začátku utratit desítky tisíc za kamery a technické vybavení, pokud nevíte na 1000 %, že vás streamování bude bavit. My na streamu volili cestu postupného upgrade techniky, a to z webkamery až po digitální bezzrcadlovku. Nicméně váš stream může potřebovat přesně naprosto odlišný způsob a v tom je krása streamování. Nikdy není jeden stream stejný jako druhý, i když používají stejný obsah nebo stejnou techniku. Přejeme vám ať vám ta vaše volba přinese jen a jen radost.

Mohlo by vás zajímat

Recenze Rode Caster Pro a mikrofon PROCASTER

Jak začít na Twitchi


Štítky článku elektronika | myslenky | twitch | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 01.05.2022 zobrazeno 876x
Předchozí článek Recenze Rode Caster Pro a mikrofon PROCASTER
Aplikace Mapy.cz jako plnohodnotná offline navigace? Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 183 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Orlova kořist

Poslední hodnocenou audioknihou je Digiděti Hodnocení audioknihy 3.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 3.5/5.

Reklama