blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Když jsem pořizoval techniku na streamování na platformě twitch, o které jsem psal minule, nemálo času jsem věnoval porovnaní a hledání produktu, které by mi v začátcích pomohly a díky kterým bych měl kvalitu zvuku na vyšší úrovni, tak aby se stream zamýšlený hlavně na pokec, dal poslouchat na pozadí. Mnoho sledujících se totiž během sledování vysílání věnují dalším aktivitám na počítači jako je hraní her, řešení restu či jen odpočinku, a tak jsem zvuku přikládal opravdu velkou důležitost. Chyby v obrazu totiž dovedou diváci odpustit, ale pokud jim z reproduktoru nebo sluchátek půjde špatný zvuk, máte téměř jistotu, že divák odejde velmi brzo. A proto stále tvrdím, že kvalitní zvuk je základním stavebním kamenem bohužel pokud chcete pořídit kvalitní zvukovou techniku, tak také ne zrovna levným kamenem. Já se po internetu dlouho poohlížel po technice, kterou bych teoreticky mohli využít i jinde, nebude-li mě vysílání bavit, a tak jsem nakonec sáhl po podcastové stanici od společnosti Rode s označením Rode Caster Pro.


Rode podcastová stanice.

Toto všestranné zařízení je primárně určeno pro natáčení podcastu a můžete k němu připojit čtveřici mikrofonu s XLR konektorem. Také je možné připojit pomocí Bluetooth mobilní telefon a jedním 3,5 jack konektorem, vstup z dalšího zdroje – například přehrávače na podkres či cokoliv, co byste chtěli do výsledného zvukového mixu dostat. Dále zde najdete slot pro SD kartu, na niž lze všechny vstupy nahrávat, a to jak dohromady, tak lze zvolit zaznamenávání každého vstupu do vlastní zvukové stopy. Dále na zadní straně najdete čtveřici konektoru na připojení sluchátek s možností vlastní regulace, tak aby v případě nahrávání podcastu, bylo možné hostům nastavit úroveň hlasitosti dle jejich libosti, v neposlední řadě usb konektor pro připojení k počítači, ve kterém se pak pult tváří jako zvukový výstup, a tak jeho signál dále můžete zpracovávat v počítači nebo například připojit k OBS.

To, co nás nakonec přesvědčilo ke koupi tohoto skvěného přístroje však nebyl počet vstupu a výstupu, ale integrace licencovaných technologii a filtru do procesingu zvuku z mikrofonu, které dávají zvuku nádech rádiové kvality zvuku. K integrovaným zvukovým filtrům patří APHEX Aural Exciter ™ a APHEX Big Bottom ™, které zaručí, že váš zvuk bude mnohem příjemnější na poslech. A také kompresor, limiter, de-esser a noise gate, high-pass filtr. Všechny tyto filtry navíc můžete nastavit upravit nebo vypnout na jednotlivé mikrofonní vstupy, tak jak se vám hodí, což s tohoto pomocníka dělá opravdu velmi silný nástroj. Jako třešničkou na dortu pak na stanici najdete 8 tlačítek, kterým díky přiloženého programu v počítači můžete přidat znělky nebo zvuky jako jsou potlesk a tím rychle a jednoduše do výsledného zvuku přidávat efekty pouhým stlačením tlačítka.


Pohled na mikrofon a jeho balení.

Kvalitní zvuk však nedělá pouze procesting a filtry, ale také ve velké míře mikrofon. U nás jsme sáhly po kvalitním mikrofonu také značky Rode s označením Rode PROCASTER. Tento relativně velký a poněkud těžký mikrofon se stanici funguje naprosto bezproblémově a zvuk tak je opravdu čistý a po prohnání přes všechny filtry také docela jiný než originál. Jedná se o dynamický mikrofon, který by měl díky charakteristice sám potlačovat ruch z okolí v místech, kde není úplně studiově vyřešená akustika, což se do našeho sklepního studia přímo hodí. Dokonce si je výrobce mikrofonem tak jistý, že na něj po registraci poskytuje zátku celých 10 let.


Pro fungování mikrofonu bez problému je nutné jej pořádně uchitit a také kvalitně propojit.

Největším nedostatkem by se mohla u této sestavy brát cena. Mikrofon samotný stojí něco málo okolo 4 tisíc a samotná stanice pak okolo 12. K tomu se musí ještě připočítat držák mikrofonu, ten kvalitní s označením RODE PSA1 Studio Arm vyjde také na více jak 2 tisíce a poté už jen XLR kabel na připojení mikrofonu k pultu. Za tuto cenu však dostanete kvalitní krásné zařízení plně modulovatelné a nastavitelné dle vašich představ a výstup bude o řádu v kvalitě jinde než s klasickým sluchátkovým mikrofonem. Tím však neříkáme, že se nedá na stream použit USB mikrofon nebo jen ten, který máte na sluchátkách. S trochu času a nastavení postprocesingu v počítači se i z horšího mikrofonu dá vykouzlit docela zajímavý zvuk, nicméně pořád to není to samé, jako použit toto zařízení, které cílí na jednoduché ovládání, a tak jeho nastavení zvládne i člověk, který není zrovna zvukař. Navíc celý set používáme pravidelně již více jak rok a musíme přiznat, že za tu dobu jsme s pultem nezaznamenali jediný problém, a to je přeci to hlavní. Nikdo nechce začít stream a teprve pak začít hledat, co se pokazilo, že to zase nejede?

Mohlo by vás zajímat

Jak začít na Twitchi

Kamery pro stream


Štítky článku elektronika | recenze | skutecnost | twitch |
Autor Ijacek.007 24.04.2022 zobrazeno 473x
Předchozí článek Výdrž baterie v Garmin Vivofit junior3
Kamery pro stream Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama