blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Již několik let žiji se svou ženou a dcerou na vesnici. Pro svou práci denně využívám internet a tak jej potřebuji i v lokalitě kde bydlím. Jak je to dnes s dostupnosti internetových služeb v obci, kde kolabuje mobilní signál a nejsou zde kabely pro ADSL.


obrázek pohled na časti sady tooway

Když jsem se na vesnici přestěhoval, řešil jsem velký problém, jak se připojím. Vesnice je umístěna, v dolině mezi kopci obklopujícími ji ze všech stran. Navíc zde jako jedna z mála neexistuje klasické telefonní vedení. Do obce totiž vedly telefonní linky pomocí specifického bezdrátového mostu, spojující obec s vysílačem Praděd a městem Krnovem. O problémech dostat se v minulosti do světa on-line jsem psal ve své článku z roku 2011.


obrázek wi-fi AP našroubovaný přímo na anténě

Situace se však změnila, přišel ostravský provozovatel bezdrátových technologii, který se stará o internet v lyžařských areálech okolo Pradědu a vybudoval za obcí svůj stožár. Ten se postaral v září roku 2012 o spojení všech zájemců ke světě online. Po porodních bolestech se situace začala uklidňovat a na internet začal být v obci opravdu spoleh.


obrázek internetová anténa

Nedávno jsem se v obci přestěhoval a tak jsem začal zjišťovat a zajištovat připojení z jiného místa stejné vesnice. U připojení z nového místa jsem měl trochu obavy, zda poběží spoj stabilně, protože přibyly další odskoky a z nového umístění nemám přímou viditelnost na stožár internetového poskytovatele. Po domluvě jsem se od poskytovatele dočkal i předělání části sítě, tak abych byl připojen na jiný spoj s méně odskoky a kvalitnějším signálem.


obrázek rychlost internetu

Rozjel jsem tedy na domácím servříku testovací skript, abych věděl, jak je to s kvalitou a rychlostí internetové přípojky. Nastavil jsem si testovací periodu na 30 minut a dokola automaticky pomocí skriptu na server speedtest.net testoval rychlost, kterou mám k dispozici. Z výsledkem jsem velmi spokojen a musím uznat, že i když začátky svého působení on-line ve vesnici byly hrozné, dnes mám internetovou přípojku rychlejší než většina ADSL modemů, či malých lokálních internetových poskytovatelů bezdrátového internetu.

Za posledních sedm dní je průměrná rychlost internetu download 34.12 Mb/s upload = 26.26 Mb/s ping = 32.96 ms. Když si uvědomím, že konektivita mě stojí měsíčně 300 kč i s dph, myslím, že připojení je opravdu rozumné. Při svém testování jsem si všiml ještě jedné věci a to faktu, že skript není tak úplně přesný a výsledky jsou poměrně pomalejší než u testování mobilním přístrojem nebo notebookem z lokality. Vypadá to jako by při skriptu otevíral méně spojení, než při testu z notebooku nebo mobilní aplikace.


obrázek rychlost internetu

Jak jste připojeni k internetu Vy? Jste spokojeni s vaší rychlostí připojení nebo byste za své peníze chtěli rychlejší či spolehlivější připojeni? Podělte se v komentářích.

Mohlo by Vás zajímat

Trable s připojením k internetu

V obci Krasov konečně On-Line

Stránky pro ověření vaší internetové rychlosti speedtest.net (anglicky)


Štítky článku elektronika | internet | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 22.07.2016 zobrazeno 1 651x
Předchozí článek Jak jsem stavěl plot
UniFi Když chcete spolehlivé pokrytí Wi-Fi sítí Další článek


1

Panterka

2016-08-11 13:12:53

Díky moc za sdílení příběhu. Jsem z města, tak mě vůbec nenapadlo, že na vesnici to může být takový problém se připojit. A navíc jsem si u Vás rozšířila znalosti o zjišťování rychlosti internetu (tedy oproti mému chabému pokusu se podělit o své skromné vědění: https://hledac.wordpress.com/…t-internetu/) Takže díky a ať to šlape!


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 118. Poslech všech dohromady zabral přes 1747 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 51 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je 1001 myšlenek, které změnily naše uvažování

Poslední hodnocenou audioknihou je Dokonalý lídr .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Zaklínač I. Poslední přání - komplet .

Reklama