blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Léto se s námi definitivně rozloučilo již před několika týdny. Listí na stromech hraje barevnými odstíny a ráno i večer se rtuť teploměru vydává na spodní příčky stupnice. Já sedím u hrnku teplého čaje a užívám si teplo domova. Přitom přesně před rokem tomu tak úplně nebylo.

Když jsme se loni v létě stěhovali do našeho nového bydlení, měli jsme trochu zcestné představy. Hned jakmile se trochu na konci září ochladilo, jsme zjistili, že izolace pod střechou je v horším stavu, než jsme mysleli a tak jsme na rychlo pár týdnů od nastěhování museli řešit výměnu izolace pod dřevěným obložením všech místností v druhém podlaží.


instalace izolace a parozábrany

Spokojeni s provedenou rychlo rekonstrukcí jsme vyhlíželi první zimu v novém příbytku. Jakmile se však venkovní teploty usídlily pod bodem mrazu, začal náš boj o teplý domov přituhovat. Ukázalo se, že ač okna vypadaly v pořádku ani nemalý počet těsnění, který by zvládl omotat děti z nejedné mateřské školky, špatnou izolační vlastnost oken a domovních dveří nezamaskuje. Korunu všemu dala vichřice, která při nárazech do nekvalitních oken a těsnění dokonce způsobila, že nám do našeho teplého domova začal pronikat sníh. Zásoby pevného paliva pro náš nenasytný kotel se krátily. Některé dny jsme topili i před 12 hodin v kuse, někdy s kotlem jel součastně i krb a ráno byla v domě stejně zima.

Nedalo se to příliš odkládat, situace si vyžádala řešení hned a tak jsme v prosinci začali zjišťovat, kdy nejdřív bude možné okna vyměnit. Každý den, kdy jsme měli staré okna jsme plýtvali drahocenným palivem. A dcera v pokoji měla i přes celodenní topení 16st. Někdy dokonce i 14.


dodávka s okny koncem ledna

Obrátil jsem se proto na firmu Kadula. Naše okna za pár dní přijel pan majitel firmy zaměřit a do pár dní byly již okna objednány a zadány výrobě. Kdybychom vše řešily o trochu dříve, stihly by jsme okna vyměnit teoreticky ještě před začátkem nového roku. Bohužel se do plánu na výrobu vloudili Vánoce i následné inventury a tak byly okna připraveny na instalaci až v půlce Ledna. Další odklad nám pak připravila příroda, která díky nepříznivému počasí nedovolila výměnu. Teploty atakovaly mínus 20. Nakonec se ale i počasí umoudřilo a tak jsme mohli uprostřed zimy přesněji 30.1.2017 začít s výměnou oken, balkonových, terasových a hlavních dveří.


pohled na nové okna a pokus o zakrití všeho co šlo

Přestěhovali jsme co se dalo přestěhovat, zakryli co se dalo zakrýt a tak trochu naivně si myslely, že jsme připraveni. Jak se ukázalo, představy byly poněkud naivní. I když musím uznat že dělníkům firmy Kadula šla práce od ruky a opravdu vybouraly jen co bylo nutné, aniž by poškodily více než se muselo, přesto má představa o jednoduchém úklidu byla na hony vzdálená realitě, která následovala po té, co po prvním dni dělníci opustili naše v tu chvíli opravdu neútulné obydlí.


výměna oken

Nejvíce jsem se obával, že se nestihnou vyměnit všechny okna a dveře za jeden den. Představa, že bychom měli chladnou lednovou noc vydržet v domě bez nějakého okna či dveří mně naháněla hrůzu. Byl jsem ujištěn, že výměna oken i s izolací a ukotvení oken se rozhodně v jednom dni stihne. A opravdu se vše během jednoho dne stihlo, i když s domovními dveřmi bylo daleko více práce. Nové domovní dveře totiž jako jediné, byly větší než ty staré. Bylo nutné opravdu hodně bourat.


výměna okna a dveří na balkon

Jakmile tedy po prvním dni dělníci odešli, se ženou jsme se okamžitě dali do uklízení. Během pár chvil jsem zrušil hlavní a poté i rezervní vysavač a zjistil jsem, že obyčejným vysavačem to asi jen tak nepůjde. Sedl jsem tedy do auta a vydal jsem se k rodičům pro průmyslový vysavač, který si s velmi jemným prachem uměl poradit, aniž by se po 5 minutách provozu naprosto přehřál.

Totálně vyčerpaní jsme se dostali do postele s myšlenkou, že zítra to bude už jen lepší. Další den nastoupili zedníci a daly se do oprav omítek a zdiva okolo vyměněných oken. I když i tato skupinka byla velmi sehraná a bylo vidět, že jim jde práce od ruky, dalšímu nepořádku se vyhnout nedalo. Obzvláště pokud se výměna prováděla uprostřed zimy a bylo nutné mít v domě všechny okna zavřené, aby teplo z topení pomáhalo se schnutím zednických oprav.


na první pohled není vidět že se před  pár minutami okna vyměnily

Zedníci opravovali okna a hlavně hodně upravené zárubně domovních dveří celkem 3 dny. Každý den večer následovalo kolečko úklidu, aby dům alespoň připomínal bydlení a ne kemp na zřícenině. Celkem tedy výměna oken v celém domě trvala i s finálními úpravami čtyři dny. Musím uznat, že ač jsem slyšel ze svého okolí spousty historek o výměnách oken o špatných rozměrech o viditelných či o neochotném personálu, u firmy Kadula jsem se s ničím nesetkal. Okna mi po domluvě objednali a nainstalovali tak rychle, jak jen to bylo možné. Všechno sedělo, jak mělo. Okna byly zasazeny bez minimálního poškození venkovních omítek. Vnitřní omítky byly všechny velmi precizně opraveny.

Pokud se mně tedy někdo zeptá, jestli nevím o šikovné firmě v okolí na výměnu oken, tak mu tuto firmu po osobní zkušenosti milerád doporučím. Doporučil bych ji i Vám, protože vše proběhlo tak jak jsem chtěl, bez problémů a s minimem oprav na zdech. Pokud mi však někdo bude tvrdit, že měnil okna a měl doma pořádek, budu se tomu jen usmívat a vždy si vzpomenu na ty čtyři večery, kdy jsem se s ženou snažil alespoň trochu uklidit nepořádek. Věřím, že pokud se okna mění v paneláku, kde jsou zasazeny jen do otvoru v betonu, asi to není na nepořádek tolik, jako když máte okna velmi precizně zazděné a pro jejich uvolnění a následnou instalaci nového okna je nutné vše okolo odsekat.

Nakonec musím uznat, že nové okna opravdu přinesla, to co slibovala. Obecně se totiž říká, že nové okna mohou dělat rozdíl až 4 stupňů. A opravdu z celodenního topení je najednou jen několik hodin a v domě je nejen větší teplo, ale také ráno mnohem příjemněji. Okna teda odvádí práci, kterou jsme od nich čekali. Chtěli jsme to teda udělat před nastěhováním, ale původní okna klamala vzhledem.

Mohlo by Vás zajímat

www stránky firmi Kadula

Zateplnení střechy první cesta k šetření teplem v domě


Štítky článku opravy | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 13.10.2017 zobrazeno 1 318x
Předchozí článek První porucha přístroje Garmin Fenix3
Fotoobraz na hliníkové desce? Alu-Dibond firmy Saal digital Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama