Pojďme se podívat na pokračování hry, která kdysi vznikla v naší malé republice a ke které má většina hráčů svůj vyhraněný názor. Řeč je o třetím dílu hry Mafia.
Osobně jsem hrál všechny díly. Jak ten ryze český první díl, tak jeho pokračování již pod 2K Czech, tak nakonec i díl studia Hangar 13 z roku 2016, se kterou už české ruce pouze pomáhaly. Mohl bych tedy všechny díly mezi sebou srovnávat, nicméně to neudělám. Ono to totiž ani není moc možné. První ryze český díl, totiž vznikal v době, kdy technické možnosti, limity počítačů i omezené vlastního vyvíjeného prostředí představovaly úplně jiné výzvy, než je tomu v podobě dnešních her. Co však všechny díly spojuje je děj zasazený do mafiánského prostředí a boj o vlastní přežití i děj zasazený do poutavého příběhu. Pojďme se podívat, jak se to autorům povedlo u třetího dílu.
Hra je zasazena do fiktivního amerického města New Bordeaux v roce 1968. Hlavním hrdinou je černošský sirotek Lincoln Clay, který se po návratů z Vietnamské války chce vrátit ke své „rodině“ a pokusit se o návrat do normálního života. To se tak trochu nepovede a Váš hrdina je nucen využít své armádní zkušenosti, aby pomohl srovnat nemalý dluh. Jako spolupachatel bankovní loupeže se tak snaží získat požadované peníze. Po úspěšné bankovní loupeži jsou však všichni jeho přátele a známí popraveni a on sám jen o vlásek unikne smrti po střele na hlavu. Začíná tak Vaše cesta za mstou za zavraždění všech vašich nejbližších.
Samozřejmě není možné okamžitě napochodovat do kanceláře místního mafiánského bosse. A tak je nejprve nutné začít s eliminací méně důležitých zástupců. Narušováním jejich toku peněz a po sléze odstraněním šéfů dané části území a tím převzít vládu nad danou částí. Je zde tedy od začátku jasně daná struktura, která Vás zavede k odstranění člověka zodpovědného za masakr vašich přátel. Ve městě se nachází devět částí. V každé z nich je tedy jedna zodpovědná osoba, kterou je nutné odstranit, aby bylo možné danou oblast obsadit. A zde nastává často v recenzích kritizovaný opakující se způsob, jak toho docílit. Stejně tak jako hlavního nepřítele i zástupce čtvrti musíte nejprve vylákat, než jej můžete odstranit. Děje se to tak, že nejprve narušíte jeho aktivity. Například znehodnocením věcí z černého trhu, zničením pornografie či zásob nelegálního alkoholu nebo odstraněním důležitých osob a poté se v oblasti ukáže samotný zástupce, kterého musíte odstranit z cesty a to buď přesvědčením, že pracuje pro Vás nebo jeho prostou likvidací.
Abyste se o aktivity ve svých obsazených regionech nemuseli starat, máte k dispozici trojici pomocníků, kterým musíte získané území předat. Každý Vám přitom při předání čtvrtí zajistí malý bonus a tak máte možnost vybrat si jednoho a mu předávat veškeré pravomoci nebo tak jako já rozdělit každému pobočníkovi po stejném množství území.
Teoreticky pokud přidělujete regiony neuváženě, můžete o některého pomocníka přijít. To by však bylo poněkud neuvážené, protože každý z pomocníků přidává jednu zajímavou službu. Jako je vyzvednutí hotovosti a uložení na účet, což zamezí ztrátě peněz, pokud zemřete. Přivolání dodávky s výbavou, ve které můžete nakupovat zbraně, doplňovat munici a také vylepšovat pár vlastností vašeho hrdiny. Anebo auto na zavolání. Což se hodí pokaždé, když aktuální dopravní prostředek není schopen jízdy.
Dále je možné efektivitu regionu a obsazených zdrojů peněz vylepšit a to pro každého pomocníka, kterému daný úkol předáte. Vesměs je to u všech podobné. Musíte dojet do močálu, získat auto, člun či kamion tak, že zneškodníte všechny, kdo náklad hlídají a tento náklad poté zavezete do převzatého kšeftu. Tím se dají maximalizovat zisky všech převzatých zločineckých kšeftů ve městě.
V neposlední řadě se můžete bavit sbíráním stránek pánského časopisu playboy či ručně kreslených kreseb, ty se většinou vyskytují v centrálách zločineckých aktivit nebo například sběrem obalu gramofonový desek.
Pro jednodušší dohledání je možné napíchnout telefonní ústřednu a rázem se Vám všechny sběratelské předměty v okruhu dané ústředny objeví na mapě. Aby to ale nebylo zase, až tak jednoduché pro úspěšné napojení do telefonní ústředny je nutné vlastnit elektroniku, která se povaluje po mapě a je tedy nutné ji sbírat.
Hře se v recenzích vytýká špatná optimalizace, hloupá umělá inteligence nepřátel a opakující se úkoly nebo příliš jednoduchý děj bez zápletek či zvratů. Já osobně jsem se u hry bavil. Bavilo mě jen tak jezdit po ulicích fiktivního města. Dle mého je jízdní model velice povedený. Inteligence nepřátel je sice tupá, nicméně na ostřelování hromady nepřátel a kupu zábavy nemusí mít každý pěšák ve hře vysokou školu. Opakující mise akce v jednotlivých regionech sice bylo nutné projit znovu a znovu, ale nijak zvláště mi to zábavu nekazilo. Navíc je součástí hry velmi povedená lokalizace v podobě titulku a tak lze celou hru a všechny scény pochopit i bez angličtiny. Osobně si myslím, že Mafia 3 není špatnou hrou, mě bavila desítky hodin. Za plnou cenu se její pořízení zřejmě nevyplatí, koupíte-li ji ale v akci za nějakou rozumnou cenu, bavit se dle mého můžete dobře. Já osobně se tedy bavil.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři