blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Vydali jsem se na další dobrodružství se známou archeoložkou Larou, v druhé hře vývojářů studia Crystal Dynamics. Prvním dílem nazvaným prostě Tom Rider, jsme byli nadšeni. Jak je na tom tento díl, se dozvíte na následujících řádcích.

Oproti minulému dílu jehož recenzi naleznete zde, Lara zestárla a její boj značně přitvrdil. V téměř filmovém podání se vydáte v roli archeoložky hledat zdroj nesmrtelné síly, který se marně snažil najít Lařin otec. Hlavní hrdinka, která je přesvěcená o existenci starobylého artefaktu se tak vydává po stopách svého otce, aby dokončila jeho výzkum.


animace příběhu

Nic pochopitelně nejde podle plánu a tak se Lařina cesta brzo zkříží s organizací Trinity, jejíž jediným cílem je získat starobylý artefakt za jakoukoliv cenu. Aby artefakt nepadl do nesprávných rukou, musí se k němu Lara dostat jako první. Více s velmi povedeného příběhu raději popisovat nebudu, protože hra jej hráči dávkuje tak, že máte mezi některými herními lokacemi pocit, že sledujete film.


Pohled na strom dovedností

Tak jako v předchozím díle i zde máte možnost upravovat Lařiny schopnosti přesně podle toho, jaký styl hry preferujete. Za každého zabitého nepřítele, ulovené zvíře nebo vyřešenou hádanku totiž získaváte zkušenosti. Ty poté odemykají dovedností body, pomocí kterých můžete vylepšovat 59 vlastností rozdělených do tří kategorii. Kategorie jsou Bojovník, Lovec a Přežití.


Strom výbavy

Aby toho nebylo málo, díky sbírání součástek a lovením zvěře, můžete získat suroviny na vylepšení výbavy nebo vašich zbraní. Lara po úpravách může například nést více munice nebo používat nebezpečnější munici. Zbraní je ve hře několik a mají odlišné statistiky, nicméně jsou 4 základních druhů. Prvním je Luk pomocí kterého lze nejen tiše eliminovat nepřátele, ale také v pozdější části hry vytvářet vzdušné cesty v podobě natažení lan či řešit hádanky. Mimo to lze v luku používat ještě šípy s výbušninou či s jedovatým plynem, který ve skupinkách nepřátel dovede udělat opravdu paseku. Dalším typem zbraní jsou pak střelné zbraně. Pistole, brokovnice, automatické zbraně.


Obrázek

Je tedy na zcela na hráči, jak se s nepřáteli vypořádá. Lokace jsou totiž navrženy i pro občasné plížení a likvidaci nepřátel eliminací z křoví nebo tichým proplížením zezadu. Pokud Vás nebaví odlákavat nepřátele a plížit se k nim zezadu, stačí sáhnout po rychlejší eliminaci.


Obrázek

Celým postupem hrou budete nacházet ohniště mezi kterýma lze využít rychlého cestování. Máte tak možnost se do každé lokace vrátit a projít si ji znovu, aby jste vysbírali všechny dokumenty nebo dokončili výzvy. Ve hře je tradičně po mapě spousta dalších nepovinných předmětů jejíž objevováním se můžete dále dozvídat o událostech a rozšiřovat si tak informace o příběhu.


Obrázek

Hra je graficky velice povedená a tak procházení lokací i eliminace nepřátel je opravdu zábavná. Koridorové části, kde vás hra potřebuje popohnat do další lokace a další části příběhu střídají části, kde můžete libovolně lovit, hledat tajemství nebo plnit výzvy. Výzvy se snaží být pokaždé jiné a tak někdy musíte spálit všechny propagační plakáty, jindy sestřelit všechny terče nebo například odříznout všechny králíky chycené do pasti. Někdy jsou výzvy jednoduché, jindy najít všechny části není vůbec jednoduché. Je však jen na Vás, zda se rozhodnete lokalitu prozkoumat několikrát nebo výzvu nedokončíte.


Obrázek

Já se u hry bavil několik desítek hodin, takže mohu hru jedině doporučit. Filmové pojetí, příjemně podáváný příběh, ale i kombinace vlastních cest či volnosti na hratelnosti jedině přidává. Jediné co se mi od autorů opravdu nelibí je fakt, že hra tentokrát nepodporuje lokalizaci. Hlavně u anglicky nerozumějících hráčů se jedná o velký hendikep. Díky obrovskému množství textu a dalších informací, díky kterým se příběh dále rozrůstá o zajímavé detaily, je to velká škoda. Naštěstí se o překlad postarala komunita, která vydala velmi povedenou lokalizaci.

Mohlo by Vás zajímat

Hra Rise of the Tomb Raider v obchodě Steam

Stránky komunitní češtiny web Lokalizace.net

Recenze prvního dílu nesoucího jméno Tomb Raider


Štítky článku hry | recenze | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 21.10.2017 zobrazeno 878x
Předchozí článek Recenze Wolfenstein: The New Order
Recenze Mafia 3 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 77 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Peníze a zdravý selský rozum

Poslední hodnocenou audioknihou je Opuštěná společnost Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama