blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si představíme další výbornou hru, kterou do češtiny překládá komunita. Jde o velmi povedený vesmírný Sci-Fi horor s velmi povedeným příběhem a také hodně vysokým hodnocením.


Správa systému a udržba

Hra se odehrává v blízké budoucnosti v roce 2026 na vesmírné stanici, která je na oběžné dráze země. Trochu netradičně se zhostíte do role ovládacího systému pojmenovaného SAM. Práci rozhodně nebudete mít jednoduchou. Po havárii jsou vaše systémy vypnuté, vaše paměť poškozena a celé posádka až na jediného přeživšího, který se postaral o restart základních systému nezvěstní.


Člen posádky který se postaral o restart systému

Protože se ve hře ujímáte role počítačové systému, po celé stanici se můžete pohybovat pouze pomocí kamerového systému. Vzhledem k tomu, že máte poškozenou paměť, tak kromě požadavků posádky najednou řešíte i přístup ke stanici a obnovu vašich dat. Obnova se provádí především skenování poznámek či postupu rozmístěných po stanici nebo prozkoumáváním počítačů, ke kterým se nejprve musíte přihlásit.


Rozhled po stanici je možný díky kamerovému systému.

Postupně tak s pomocí přeživší posádky obnovujete systémy stanice a snažíte se přijít na to, co se stalo. Obnovování systému probíhá pomocí miniher, ve kterých většinou s časovým omezením musíte správně zmáčknout nějaké ovládací spínače. Jako například při nastavování fúzního generátoru, kde jste museli pomocí změny magnetického pole stabilizovat reakci. Jindy zase musíte odemknout zablokované dveře, restartoval chladící okruh, opravit spojení modulů či další úkoly.


Dokážete stabilizovat testovací reaktor a obnovit energii?

Postupně si tak odemkneme všechny části vesmírné stanice či se podíváte do volného vesmíru. To, co však ve hře funguje nejlépe je vyprávění samotného příběhu. Každý úkol vás posouvá dále a dále v příběhu hry s neuvěřitelně stísněnou až hororovou atmosférou, kde nikdy netušíte, co na vás čeká v další části hry.


Pohled na moduly a s možností jejich prozkoumání.

Navíc díky překladu, o který se postaral uživatel s přezdívkou Mayki, si hru muže užít i neanglicky mluvící hráč. Což je naprosto parádní. Přeloženy jsou nejen texty a menu, ale také rozhraní počítačových systémů nebo ovládacích panelů. Čeština je v současné době v testování, nicméně bude k dispozici do tří týdnů k volnému stažení na portálu prekladyher.eu. Pak už nic nebrání ponořit se do příběhu a zjistit co se na stanici vlastně stalo a jak to všechno dopadne.


Informace ohledně bezpečnostních protokolů

Jediné, co bych hře mohl vytknout je trochu krkolomné ovládání. Z dialogu se odchází pomocí klávesy TABULATORu. Ovládání téměř většiny systému je pak pomocí kláves W,S,A,D,Q,E,1­,2,3,4 či interaktivní režim pomocí klávesy R. Na ovládání si člověk musí chvíli zvykat a je vidět, že původně byla hra vyvíjena na konzole. Také s obtížností to není tak jednoduché. Mnohdy jsem hledal návod na internetu, jak vlastně postoupit dál. Jindy jsem s úkoly neměl sebemenší problém. Asi nejvíce frustrující pro mě bylo nalezení souřadnic. Hra vám nedá nic zadarmo a vodítek je také docela málo. Takže se klidně může stát, že budete chvíli tápat. Také orientace ve vesmírné stanici není nikterak jednoduchá. Ve vesmíru není gravitace, a tak v podobných stavbách nikdy není definována podlaha a strop. Orientace v takovém prostoru dá chvíli zabrat, obzvláště když hledáte vodítka a vstoupíte do modulu z jiného úhlu. Jamile se však ovládání dostane trochu do ruky, pohltí vás příběh a vy budete jen očekávat, jak se vše rozuzlí.


I do volného vesmíru se časem vydáte.

Za mě jde o velmi zajímavou hru z kosmického prostředí, se silným příběhem a netradičním vyprávění, který vás dovede zaměstnat na více jak 7 hodin. Za cenu 20 euro jde o dle mého velmi dobrou koupi a s českým překladem by bylo škoda tento počin minout. Navíc je hra aktuálně na STEAMu s 50% slevou, takže dle mého není nad čím váhat.


Grafika hry

Mohlo by vás zajímat

Stránka překladu hry na portále překladyher.eu

Hra na STEAMu

Recenze hry Subnautica


Štítky článku hry | recenze | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 26.06.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 1 089x
Předchozí článek Recenze XCOM CHIMERA SQUAD
Recenze Tacoma Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 356. Poslech všech dohromady zabral přes 4739 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 170 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Inspirace Baťa

Poslední hodnocenou audioknihou je Čajová dívka z Kolibříkové ulice Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama