blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.


Logo hry

Po delší době zde máme recenzi na hru a hned se podíváme na zoubek tahové hříčce z dílny Firaxis Games – XCOM: CHIMERA SQUAD.

Hry ze série Xcom pojednávají o boji lidí s mimozemskou invazí. Hry této série jsou většinou tahovými strategiemi, kde má hráč nelehký úkol. Prostě zachránit celé lidstvo. A právě to se v předchozích titulech povedlo, mimozemské nebezpečí bylo zažehnáno a ke zničení ani vyhlazení planety nedošlo. Po konci druhého dílu nazvaného XCOM2 však zůstala planeta obydlena i návštěvníky z jiných světů. Ti se společně s lidmi usídlili ve městech a pokusili se hledat možnou cestu společného soužití.


Popis speciálních agentu a jejich příběhů.


Hlavní část hry pohled na stratefiskou mapu města.

Nový díl nazvaný CHIMERA SQUAD je dějově zasazen zhruba 5 let po konci druhého dílu. Neřídíte zde ale globální skupinu na ochranu celé planety, nýbrž malý oddíl specialistů z řad lidí i mimozemšťanů, kteří mají za úkol chránit město nazvané Město 31. Po násilném usmrcení místní starostky, se začíná křehká rovnováha mezi obyvateli města rozpadat a vaším úkolem je eliminovat nepřátelské organizace ve městě, než dojde k eskalaci násilí, nepokojům a zničení města.


Speciální operace a jejich popis ve hře.


Prostředí zkušebny které nahradilo výzkum z předchozích dílů.

Tolik k příběhu a jak se vlastně tento počin hraje? Hned ze začátku musím zmínit, že se nejedná o plnohodnotný díl, ale spíše menší hru, která má rozšířit příběh před dalším plnohodnotným pokračováním. Tomu také odpovídá cena hry i její délka. Také některé herní mechaniky jsou překopány či téměř vypuštěny. Hra má trojici „měny“, která vás posouvá v příběhu a pomáhá s vybavením vaší jednotky i odhalováním konfliktů ve městě. Prvním z nich je mimozemská slitina Elerium, která se využívá snad jen ke zkoumání ve Zkušebně. Zkušebna zde nahradila výzkum, známý z předchozích dílů, ale nehraje zde takovou roli. Nemusíte zkoumat mimozemšťany ani hromady vybavení a artefaktů, výzkumem můžete pouze objevit lepší vybavení týmu.


Nákup speciálního vybavení na Šroťáckém trhu.


Poholed na konflikty na strategické mapě.

Druhou měnou jsou Informace. Ty slouží k nákupu na černém trhu a vylepšování Polních týmů v oblastech města, které se starají o dohled nad městem. Poslední měnou jsou Kredity – peníze, které slouží na nákup či pořízení vybavení pro vaše agenty v terénu. Nicméně je zde také značně zjednodušeno za co lze tyto peníze utratit a později ve hře všechny tři měny tak nějak pozbývají nutnosti.


Pohled na vyzbroj vojáků

Krom tohoto zjednodušení je zde ale velká porce známé tahové zábavy, kde musíte ukázat nepříteli, na které straně vaší brokovnice je zákon. V tahových soubojích používáte vždy čtveřici vašich specialistů, kteří však nesmí padnout. Pokud o jakéhokoliv živého člena týmu přijdete, mise je ztracena. Mise se dělí na 1 až 3 části, v níž musíte buď eliminovat nepřátelský odpor, nebo zachránit či obsadit vybavení či důležitého spojence. Takže vás čeká nespočet možností, jak dokázat svůj taktický um.


Pokud v boji stratíš bojovníka hra nekompromisně končí.

Nemohu si pomoci, ale osobně se mi zdála hra někdy velmi nefér. Ve hře na vás čekají tři frakce, které musíte vyšetřit a poté odstranit hlavního bosse. Zatím co jeden boss mi přišel jednoduchý, dvojice dalších už byla nepříjemným překvapením. Nejenže ve finálních misích je neúměrně více nepřátel a někteří opravdu s drtivou převahou, ale také se jejich počet zvedá s počtem odehraných kol. Musel jsem si proto, ač nerad, po několikahodinovém úmorném zkoušení prostě přepnout obtížnost na nejlehčí a ani v tom případě nebylo jednoduché tyto boje dokončit. Tady je vidět, dle mého nepříjemně odfláknuté testování, protože takto nasazená obtížnost u misí, kde máte omezený počet vojáků a nelze prohrát, je na mě hodně. Hra se mi tak zasekla a já nebyl schopen se pohnout dál. Na poprvé jsem ji musel rozehrát znovu, protože jsem prostě přes bosse neprošel.


každá mise zoceluje tvé bojovníky a poté také dovede odemknout speciální bojové schopnosti unikátní pro každého vojáka.

Tak jako v předchozích hrách, vaše jednotky za boj získávají zkušenosti, které jim otevírají na bojišti další možnosti. Nenajdeme zde ale klasické třídy jako je voják, podpora atd., ale každý bojovník je unikátní a podle toho jej můžete nebo spíše musíte na bojišti používat.


Stránka fanouškovského překladu hry do češtiny díky kterému si hru užijete i když neumíte anglicky.

Stejně jako u předchozích dílů se o překlad hry postarala komunita z webu prekladyher.cz, tým COTT, který se svolením studia připravil češtinu, díky níž si hru vychutnají i neanglicky mluvící stratégové. Češtinu jsem měl možnost vyzkoušet v rámci testu, a tak jsou všechny obrazovky v recenzi již česky. Test češtiny v době psaní této recenze ještě není dokončen, a tak jej není aktuálně možné veřejně stáhnout, nicméně se do několika týdnů určitě na profilu hry na těchto stránkách objeví.


Malá statistika na konci kampaně.

Pro fanoušky série jde o velmi povedenou, ač menší hru, která doplňuje příběh a fanoušky připravuje na další plnohodnotný díl. Absence některých herních mechanik i variabilnějšího vybavení a místy neférová obtížnost však kvalitu hry poněkud sráží. Přesto se u ní můžete bavit několik desítek hodin s lokalizací se dozvědět další střípky příběhu, a přitom do této zábavy nezainvestovat příliš peněz. S cenovkou 20 euro za letošní hru jde o velmi příjemnou investici. Za mě hru doporučuji.

Mohlo by vás zajímat

Stránka překladu hry týmem dobrovolníku

Recenze hry Xcom

Recenze hry Xcom 2


Štítky článku hry | recenze | steam |
Autor Ijacek.007 17.06.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 707x
Předchozí článek Recenze hry Watch Dogs 2
Recenze Observation Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama