Dnes Vám popíšu, jak lze jednoduše dostat data z některých telefonů,
které mají poškozený displej.
Jsou to již téměř dva roky, co se mi na cestě k moři povedlo rozsednout mobilní telefon a tím poškodit displej přístroje. Vzhledem k tomu, že byl přístroj nastaven na synchronizaci, jsem z něj dostal všechny data bez nutnosti přístroj nechat opravit. Co však dělat, když v telefonu zůstanou fotky, kontakty a další data, které by mohly chybět? Bez dotykové vrstvy totiž nelze telefon odemknout. Pokud není odemčen, tak z naprosté většiny případů jej s počítačem jednoduše nepropojíte. Jak tedy telefon ovládat, abyste mohly ke svým datum?
Prvním řešením je nechat mobilní telefon opravit. Ani oprava přístroje však nemusí znamenat, že se s vašimi daty shledáte. Většina servisu totiž přístroje s oblibou vrací do továrního nastavení, aby mohli otestovat opravu. Do rukou by se Vám tedy z největší pravděpodobností dostal funkční přístroj ovšem bez dat. Druhou možností je použít USB OTG kabel a pomocí něj připojit k telefonu myš. Otg kabel Vás vyjde na cca 60 Kč, což za vyzkoušení zcela jistě stojí. Jak to celé vlastně funguje?
OTG kabel je speciálně upravený kabel, který na jedné straně většinou mívá mikrousb konektor pro připojení do telefonu a a straně druhé klasický USB konektor pro připojení jakéhokoliv USB 2.0 zařízení. Pomocí něj se dá k přístrojům, které tuto funkci podporují připojovat další různá zařízení jako jsou klávesnice, myši nebo například Flash disky. K telefonu tedy stačí připojit tento kabel v něm připojenou myš a jakmile telefonu zapnete displej, můžete pomocí kurzoru myši přístroj ovládat. Pokud se připojení podaří, můžete nakreslit odemykací gesto nebo v telefonu zapnout Wi-Fi či nastavit synchronizaci.
Většinou však nic není úplně jednouché a platí to bohužel i v tomto případě. Abych tento způsob vyzkoušel, rozhodl jsem se vytáhnout svůj téměř dva roky ležící telefon z krabice a celý postup otestovat. Postup jsem opakoval na několika dalších telefonech. Abych si byl postupem jistý. Prvním problémem je napojení samotných zařízení. Několikrát se mi stalo že myš mi telefon zobrazil, ale po chvíli přestala reagovat. Klasické USB myšky dle výrobců odebírají okolo 100mA, což dle mého může být na mobilní přístro,j který má nějaký problém, přeci jen moc. Přikládal jsem kolabující připojené zařízení k nestabilnímu napájecímu okruhu telefonu a tak jsem přišel z myšlenkou oddělit napájení periferií od telefonu a tím nezatěžovat baterii přístrojů.
Teorii jsem se rozhodl ověřit. Vzal jsem si USB prodlužovačku a na nepajivém plošném spoji jsem oddělil napětí od napájení. Aby mi nemohli kontakty dělat na zkušební desce problémy, rozhodl jsem se pro přesnost datové kabely zase spojit. Na fotografii je tedy vidět že je přívodnímu kabelu odpojen plusový kontakt. Mínusový pól je propojen z novým zdrojem napětí a vše co je napojeno na druhé straně, je tak již obsluhováno druhým zdrojem. Tím odpadla možnost, že by připojená myš kolabovala kvůli problémům napájení z telefonu.
Na následující fotografii je vidět celé zapojení. Výsledek celého testu mě však přiliš nepotěšil. I když celé zapojení funguje a je teď napěťově nezávislé na baterii telefonu i toto zapojení po několika vteřinách kolabuje. Ač k tomu nemá žádnou viditelnou příčinu po chvíli se telefon rozhodl, že s myší prostě komunikovat nebude.
Když nefungují zařízení, které se napají přímo z USB telefonu a podobné problémy má u testovaného zařízení i napěťová odbočka zbývá vyzkoušet zařízení, které se napájí samo. Vzal jsem tedy bezdrátový set klávesnice a myši a zkusil jsem jej napojit. Do OTG kabelu jsem tedy vložil pouze vysílač celého setu a zkoušel. Tato kombinace překvapivě funguje nestabilněji. Je také nejjednodušší na provedení bez bastlení napájecích odboček. Jen je pro připojení nutné vlastnit bezdrátovou myš nebo set s klávesnici. Celé zapojení fungovalo po menším přemlouvání velmi spolehlivě. Nefunguje však na všech bezdrátových zařízeních. Například na multimediální klávesnicí s myší Microsoft se felefon o připojené zařízení vůbec nezajímal. Naopak naprosto standardní klávesnice Logitech problém neměla a telefon se mi podařilo jednoduše ovládat. Klávesnice se ukázala jako velmi důležitý pomocník, zejména pokud na telefonu nefunguje tlačítko zpět. Na některém z testovaných přístrojů je totiž tlačítko zpět mimo pole displeje a jde samostatné tlačítko. To však s rozbitým telefonem displejem nereaguje a tak z nabídek nelze vyskočit. Místo tlačítka lze ale skvěle používat tlačítko ESC na připojené klávesnici. Je to rychlé a překvapivě funkční.
Jak vidíte i po zničení dotykové vrstvy se s telefonem nemusíte úplně rozloučit a máte možnost se k datum dostat. Pomocí jednoho kabelu za cca 60 Kč, tak můžete získat možnost nastavit si zálohování na kartu do nějaké webové služby nebo si zapnout bezdrátovou síť a nainstalovat například aplikaci AirDroid pro následný export a stažení všech důležitých dat. U testovaného přístroje se mi při testu však přestalo dařit připojit bezdrátový set poté, co jsem v telefonu povolil Wif,i je proto potřeba jednat opatrně. Ze všeho nejlepší je mít nastavenou synchronizaci a počítat s tím, že data na telefonu se mohou kdykoliv ztratit.
Mohlo by Vás zajímat
TlusŤjoch
2017-07-30 09:35:26Není nad všekompatilní inteligentní kabely. Už teď jim mám plný šuplík. Ale když přijde na věc, tak nikdy nemůžu najít ten správný.
hradakii
2019-02-17 19:08:54Diky za rady s odblokovanim telefonu Sony xperia Z3, částečně nefunkční display, nebylo jak ho odemknout, nyš a kabel OTG jako zázrakem vyřešil problém, super a díky moc
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři