blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme, jak zálohovat například fotky ze Synology do cloudu v tomto případě Microsoft One Drive. Správné zálohování vždy počítá s daty na více místech a tak přesně to dnes nastavíme.

Synology může například někdo ukrást nebo data na něm někdo neúmyslně smazat. Samotné pole totiž nechrání data před přepsáním ani před smazáním, ale pouze eliminuje ztrátu v případě, že používáte více disku. Jak tedy počet dat v úložišti přibývá, je dobré i tyto data zálohovat. I s tím systém DSM počítá, a proto je pro toto zálohování připraveno hned několik balíčků. My si dnes představíme balíček Cloud Sync.


pohled na seznam balíčků dostupných pro instalaci v synology DSM

V centru balíčku tedy vyberte z menu vše a nainstalujte balíček Cloud Sync.


po instalaci balíčku a jeho spuštění následuje pruvodce nastavením

Po instalaci balíčku nainstalovanou aplikaci spustíme. Jako první se pustí průvodce nastavením, kde si můžeme vybrat z různých dodavatelů úložišť, nechybí dropbox, google disk ani dnes použitý One Drive. V našem případě tedy vybereme One Drive.


Aby Synology mohlo využívat ukládání do cloudu musíte provést přihlášení

V následujícím kroku je nutné se přihlásit k úložišti, které jste zvolili tak, aby Synology získalo právo do tohoto úložiště zapisovat.


Po přihlášení ještě musíte synology povolit přístup k vašemu účtu.

Po přihlášení ještě následuje souhlas a přesměrování zpět do zařízení.


Obrázek

V dalším kroku průvodce již nastavíme, co a kam se bude zálohovat. Nastavíme tedy, že budeme zálohovat ze Synology adresář foto. Ten budeme na One Drive ukládat do složky zaloha_foto. Další nastavení vybereme směr synchronizace. Jelikož děláme zálohu, necháme data putovat pouze jedním směrem, a to ze Synology do One Drive. Pokud nahrajete nový soubor do adresáře na Synology, bude automaticky zkopírován i do cloudu, pokud však nahrajete cokoliv na One Drive, nepřenese se nic do Synology. Jako další silně doporučuji použít šifrování. Tím zajistíme, že data budou na úložišti uložena v „nečitelné“ formě. Bez dešifrovacího klíče jej tedy nebude možné prohlížet. Tím zajistíme, že data si neprohlédne nikdo, kdo k nim nemá přístup ani v případě, že by získal přístup do vašeho úložiště. Také se takto uložená data nedají strojově analyzovat, což dělají všechny velké úložiště. Jako poslední ,doporučuji nechat zatrženou volbu Neodebírejte soubory v cílové složce. Právě proto, abychom měli data uložené v případě nechtěného smazání.


Obrázek

Pokud jste vybrali, že chcete data šifrovat zobrazí se dialog na vložení hesla. Tímto heslem bude později data možné dešifrovat. Toto heslo si samozřejmě musíte pamatovat, jinak se k datům ze zálohy později nebudete moct vrátit mimo Synology.


Obrázek

Tak jako u většiny průvodců, v posledním kroku následuje přehledný soupis toho, co se bude nastavovat.


Obrázek

Jakmile se vše nastaví, spustí se samotná synchronizace. Délka samozřejmě závisí na velikosti synchronizované složky, počtu souborů, ale také na rychlosti vašeho internetu. Jakmile Synchronizace dokončí kopírování, zobrazí se zelená fajfka. A to nejen v samotném program Cloud Sync, ale také v malé ikonce v pravé části horního menu.


Obrázek

Pro ověření, že data doputovala skutečně tam, kam měla, se teď přihlásíme na One drive a do složky zaloha_foto se podíváme. Je vidět, že ve složce jsou dva soubory (tedy ty, které byly uloženy na Synology). Přenos souboru tedy funguje, jak má. Soubory jsou nicméně ve webovém prostředí nečitelné, protože jsou zašifrovány.


Obrázek

Ani po rozkliknutí se obrázek nezobrazí. Je to dáno tím, že úložiště nemá dešifrovací klíč, a tak do dat nevidí. Zobrazí tedy jen názvy souborů, obsah je již bez dešifrovacího klíče nečitelný.


Obrázek

Pokud jste dočetli až sem, určitě si říkáte, na co je záloha dat, která není čitelná. Psal jsem, že bez dešifrovacího klíče data nevidíte. Nicméně Vy klíč víte, protože jste jej sami nastavovali. Data tedy pomocí aplikace Synology Cloud Sync Decryption Tool a hesla zpátky dešifrujeme. Decription Tools najdete stránce Synlology a po stažení Zip adresáře pro Windows, pak aplikaci stačí jednoduše spustit. Stáhl jsem tedy z One Drive zašifrovaný soubor, a uložil jsem jej na disku C, do složky obnova dat. Poté jsem spustil nástroj. Zadal dešifrovací klíč a cesty k souborům. První k zašifrovaným a poté, kam se mají dešifrované soubory nahrát. Poté stačí data jen data Dešifrovat stejnojmenným tlačítkem.


Obrázek

Když se teď podíváme do složky, kam jsme data dešifrovali, již je náhled i zobrazení v pořádku. Data tak máme v bezpečí, a i když jsou mimo náš dosah, někde v cizím datacentru, nikdo bez dešifrovacího klíče si je neprohlédne.

Mohlo by Vás zajímat

Synology představení domácího diskového pole

Jak zálohovat ubuntu server na Synology

Zálohujte si data je to to nejcennější, co na dnešní elektronice máte


Štítky článku bezpecnost | internet | nastaveni | skutecnost |
Autor Ijacek.007 04.10.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 399x
Předchozí článek Jak na Synology vytvořit pole s několika svazky
Jak nainstalovat NetFramework 3.5 na Windows 10 bez přístupu k internetu Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 78 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Gate C30

Poslední hodnocenou audioknihou je Peníze a zdravý selský rozum Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama