blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme postup, jakým lze pomocí Synology provádět zálohu vzdálené sítové složky. Nepoužijeme přitom žádné další programy, vše bude jen v režii Synology, které nám v případě neúspěchu dá hned vědět.

Někdy může nastat nutnost zálohy sdílené síťové složky, která běží na systémech, kde není možné vložit zálohovací software nebo naopak nechceme, aby zálohovaný systém mohl, jakkoliv zálohování ovlivnit. Pokud by se například zálohovalo lokálně a služba starající se o zálohu by se zkolabovala, nemuseli bychom se o tom jednoduše dozvědět. Proto v dnešním příkladu budeme zálohovat trochu jinak. Pomocí Synology si totiž připojíme sítový adresář a poté pomocí plánovače naplánujeme pravidelnou zálohu. Synology nám přitom spolehlivě pošle email v případě, že záloha nedoběhne nebo bude zálohované zařízení nedostupné.


Prostředí File Station a vytoření složky.

Nejprve si vytvoříme novou sdílenou složku a pojmenujeme ji vzdalene-uloziste tak, aby se nám její obsah nepletl s ostatními složkami. Poté otevřeme průzkumníka, souboru File Station. Do složky vzdalene-uloziste vytvoříme novou složku, kterou pojmenujeme připojení.


Rozhraní File Station menu Nástroje > připojit složku > Sdílená složka

Poté v menu nástroje zvolíme možnost Připojit vzdálenou složku a s podmenu vybereme volbu Sdílená složka CIFS.


Název vzdálení složky uživatel a nastavení k čemu se složka připojí.

Jako název složky zadáme síťovou složku adresáře, který poté budeme zálohovat. Název účtu a heslo patří k uživatelskému účtu, který budeme mít do vzdáleného adresáře přístup alespoň pro čtení. Jako poslední je volba připojit, kde vybereme naši nově vytvořenou sdílenou složku s podadresářem. Jako poslední nastavení zaškrtneme volbu připojit automaticky, aby se nám složka připojila pokaždé, když Synology znovu nastartuje.


Ukázka připojení síťové složky

Po připojení se v levém menu File Station objeví položka vzdálené připojení a v něm připojený adresář, jehož obsah se již načítá ze zvoleného sítového umístění. Pro cíl zálohy si ve složce vzdalene-uloziste ještě vytvoříme složku záloha, kam budeme nahrávat zálohované data.


vytvoření novéhlo plánovaného ukolu.

Složku tedy máme dostupnou. Nastavíme si její zálohování. K tomu využijeme plánovač úloh z ovládacího panelu. Klikneme tedy na tlačítko vytvořit, vybereme naplánovaná úloha a z podmenu vybere skript definovaný uživatelem.


Nastavení záložky obecné v nové plánované uloze.

Na kartě obecné pojmenujeme naší novou úlohu tak, abychom ji později jasně poznaly.


nastaveni nové plánované ulohy záložka plán

Následně si nastavíme čas spouštění zálohy a opakování. V tomto případě budeme držet jednu verzi složky, do které budeme data nahrávat každé ráno v 1 hodinu.


nastavení nové plánované ulohy záložka nastavení uloh

V poslední záložce pojmenované nastavení úloh si zapneme upozornění emailem. Vybereme rovnou volbu, aby nám email byl doručen jen s problémy při zálohování. A to nejdůležitější je samotný skript, který provede zálohu.

rsync -ap --delete --verbose /volume1/vzdalene-uloziste/pripojeni/ /volume1/vzdalene-uloziste/zaloha/  >> /volume1/vzdalene-uloziste/rsyncShared.log 2>&1

Ta se bude provádět pomocí známého nástroje rsync, kdy následují parametry poté cesta zdroje záloh cesta, kam se zálohy uloží a v posledním místě také cesta k log souboru, který se vytvoří během zálohy. Jak si můžete prohlédnout, budeme zálohovat s připojené sítové cesty z adresáře připojení do adresáře záloha.

Hotovo. Jakmile takto nastavíme zálohu, můžeme plánovač rovnou spustit, abychom se přesvědčili, že všechny soubory se objeví v adresáři záloha a také je možné si prohlédnout log soubor, který se vytvoří. Pokud bude v době naplánovaného spuštění síťové úložiště nedostupné, pak nám Synology pošle email. Pokud by se nám hodilo vytvářet záloh více, pak je potřeba cílové adresáře odlišit. V tom můžou pomoci přednastavené proměnné, například na datum a čas. Výsledná záloha by se tak ukládala do adresářů pomocí data, kdy byla vytvořena.

rsync -ap --delete --verbose /volume1/vzdalene-uloziste/pripojeni/ /volume1/vzdalene-uloziste/zaloha_`date +%d`_`date +%H`-`date +%M`/  >> /volume1/vzdalene-uloziste/rsyncShared.log 2>&1

Jak je vidět tak variabilitě se meze nekladou. Nesmíme však zapomínat, že pokud necháte zálohy ukládat do různých adresářů, budou zálohy na úložišti bobtnat a mohou časem zabírat nemalé množství na discích.

Mohlo by Vás zajímat

Jak záohovat fotky z mobilu do Synology

Jak automaticky zálohovat pomocí Synology Drive

Jak zálohovat data ze Synology na One Drive šifrovaně


Štítky článku bezpecnost | elektronika | nastaveni | skutecnost |
Autor Ijacek.007 16.03.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 343x
Předchozí článek Jak co nejjednodušeji zprovoznit VNC na Ubuntu 19
Jak zmenšit velikost adresáře WinSxS Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 281. Poslech všech dohromady zabral přes 3707 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 35% tedy 98 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Evoluce – Věž zajatců

Poslední hodnocenou audioknihou je Černá zem Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama