Dnes se podíváme na knihu, ze které mrazí. Knihu obsahující krátké příběhy 28 parašutistů, kteří se rozhodli bojovat během druhé světové války za svou vlast. Za což doplatili nejen samotní aktéři, ale ve většině případů i celé rodiny těchto statečných lidí.
Autorka knihy Jitka Neradová si dala práci a jako mozaiku dohledala a spojila dostupné informace o životech známých parašutismu, kteří se vydali zpět do nelehké situace v protektorátu s nadějí, že mohou pomoci okupované vlasti. To že jejich práce ve většině případu nedopadla zrovna růžově pro samotné parašutisty, ale ani pro nikoho, se kterým se většinou setkali. Asi tušíte, jak moc zlé to ve skutečnosti bylo, se však dozvíte v krátkých příbězích, které postupně odkrývají osudy jednotlivých parašutistů.
Audio knižní verze je dlouhá více jak sedm a půl hodiny a popravdě se moc v kuse poslouchat nedá. Ne že by snad audio knižní zpracování bylo špatné, to vůbec ne, ale člověk prostě najednou tolik zvěrstev, které páchal tehdejší režim prostě nezpracovává jednoduše. Osobně si myslím že podobné knihy by se měli stát součástí osnov dějepisu. Z mé školní docházky si pamatuji jen to, že byl spáchán atentát a že byla poté ze strany Němců vyhlazena obec Lidice. Ono to ale rozhodně nebylo tak jednoduché a nic netušící obyvatelé Lidic rozhodně nebyli jedinými, kteří za tento odboj zaplatili cenou nejvyšší. Bohužel však ani těch málo, kteří z oněch téměř sebevražedných misí vyvázli živý, rozhodně neměli v dalším pokračování jejich životu obrazně na „růžích ustláno“. A právě proto je důležité nezapomínat na osudy lidí, kteří neváhali a rozhodli se něco dělat. Ať už šlo o samotné parašutisty nebo jen prosté lidi, kteří neváhali a poskytli pomoc za kterou poté draze zaplatili.
Mohlo by vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři