Existují knihy, u kterých hned jak je dočtu vím, že o nich chci napsat několik vět i vám zde na blog. Poté jsou tady knihy, které mě nijak neosloví. Nejsou nijak špatné ale po jejich „konzumaci“ mě prostě nenapadá co bych o nich napsal, a tak o nich zde na stránkách nepíši. Potom jsou tady ale ještě knihy, které nepatří do ani jedné kategorie. Po jejich poslechu mám plnou hlavu myšlenek, ale ne tolik, abych o nich hned napsal a zase ne tak, abych o nich nenapsal a takové knihy si tak nechávám v hlavě tak zvaně odležet. Pokud se myšlenky vytratí pak o nich nepíši, pokud však myšlenky uzrají, pak o nich přeci jen napíšu, a to je přesně případ i této knihy.
Kniha Znamenitá mrtvola je z kategorie horor, thriler. Jde defacto o dystopický příběh, který vezme do světa blízké budoucnosti. Svět napadne hrozivá pandemie, která způsobí, že konzumace jakéhokoliv masa kromě lidského je pro člověka životně nebezpečná. Po čase a pokusech z jídelníčku veškeré živočišné produkty vyloučit, nastane obrat a lidstvo se pustí do novodobého kanibalizmu, aby přežilo. Začne tak vznikat celý nový ekosystém, který má za cíl nakrmit zbylé lidi. Navíc díky omezeným prostředkům je striktně omezená porodnost a začnou se pěstovat lidé, jejž jediným účelem je stát se potravou ostatním.
Hlavním hrdinou dá-li se to tak nazvat je muž pracující na jatkách, které se po velké změně přeměnila na stanici starající se o co nejefektivnější využití lidí v tomto novém mastném průmyslu. Na čtenáře tak čeká popis pochmurného života, který balancuje na hranici přežití i vzpomínkách na život před touto velkou změnou. Problém pro mě trochu byl, že kniha se snažila balancovat na hraně kanibalizmu a posouvání přístupnosti myšlenky, zda-li by mohl svět vlastně začít konzumovat lidi a pěstovat je jen jako jídlo, tak také s nepříliš zajímavého hlavního protagonisty. Ten je totiž ve většině svých myšlenkách negativní, a tak na čtenáře nakládá krom depresivního prostředí další deprese. A tak kupředu čtenáře vlastně žene jen myšlenka, jak to celé vlastně může dopadnout. Podle mě je docela škoda, že se autorka nesnažila knihu nějak vybalancovat nebo udělat postavy zajímavější a snažila se na čtenáře vlastně jen utvrzovat v myšlence, že dnes není zdaleka tak špatně a že by mohlo být mnohem hůře. Konečné hodnocení tak vlastně bude až na čtenáři, zda bude chtít tento svět poznat. Audio knižní verzi bezchybně propůjčil hlas na téměř 6 hodin Jakub Gottwald. Naše hodnocení je 70%
Mohlo byvás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři