blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tak jsem jednou prošel dveřmi vedoucími do sklepa a za chvíli jsem zjistil, že jsem byl poslední, kdo prošel. Ve dveřích se něco porouchalo a ani za použití mírného násilí a neustálého zkoušení kliky mě dveře dál nechtěli pustit.

Nebavím se přitom o bezpečnostních nebo domovních dveřích. Svou pravidelnou a spolehlivou funkci se rozhodly sabotovat normální dveře se starým typem zámku. Jde o zámek, který lze otevřít správně ohnutým kusem hřebíku nebo šroubováku. Přesto jsem najednou stál před tímto zámkem a nemohl jsem s dveřmi projít.

První jsem pojal podezření, že se dveře samy nějakým záhadným způsobem zamkly. Jelikož dveře nezamykám, hledal jsem klíč. Poté jsem se vydal na dráhu zločince a pokusil jsem se vlastní dveře přinutit zámek otevřít. Po chvil laborování ohýbání hřebíků a zkoušení jsem došel k názoru, že dveře opravdu nejsou zamčené nějakým způsobem mě tedy zradil mechanizmus zavírání.


pokus technikou otevřít dveře bohužel selhal

Každý zámek má totiž dvě části. První vrchní packu, která při zabouchnutí zajede do zárubní dveří a poté nedovolí, aby se dveře bez kliky otevřely. A poté druhá část většinou níže pro zamčení dveří. V mém případě se z ničeho nic porouchala právě první část zámku, tedy ta kterou normálně ovládá klika. Zobáček, který je totiž z jedné strany opatřen hranou, aby zajel do dveří i když dveře přibouchnete, má uvnitř pérko, které jakmile dojede zámek do futer vysune zobáček proti samovolnému otevření. Pro otevření je pak potřeba zmáčknout kliku, která zobáček zase zasune proti pérku dovnitř zámku.

A právě mechanizmus, který z kliky přenáší pohyb do zobáčku, aby ho vysunul ze zárubní dveří se v mém případě zlomil. Dveře tedy nebyly zamčeny, ale nebylo je možné otevřít. Klikou sice šlo normálně hýbat, na zobáček v zárubních to ale efekt nemělo a dveře se k otevření prostě neměly.


pružinka a pár kusu kovu to vše se vysypalo se zámku

Vyrobil jsem si tedy pomocí plechu přípravek o kterém jsem si myslel, že by mohl dostat zobáček zpátky do zámku, ale nefungoval. I když jsem na jeho přípravu použil špičkový materiál z kvalitního plechu 3,5 palcového pevného disku z počítače.

Když jsem vyčerpal všechny nápady, ohnul jsem několikrát připravený plech a zničil jsem jeden z klíčů, u kterého jsem měl zprvu pocit, že by mi mohl pomoct, jsem se rozhodl zavolat přítele na telefonu. Bylo mi řečeno, že bych měl zavolat zámečníka nebo že bych mohl zničit dveře. Tak jsem nad tím chvíli přemýšlel a pak jsem se pokusil dveře vyrazit. A světe div se. Neproběhl jsem dveřmi a neskočil pod schodištěm, ale povedlo se mi dveře otevřít ze zámku, vyletěl poškozený zobáček a pár pružinek, ale jinak jsem dveře ani zárubně dveří nepoškodil.


pohled na zámek bez západky na kliku

Člověk se až poté směje tomu, že podobná havárie se vlastně může stát u jakéhokoliv zámku. Například toho na záchod. Dovedete si představit, že za sebou zavřete dveře a už je neotevřete? Nebo se Vám to snad někdy stalo?

Mohlo by Vás zajímat

Fixace okna Octavie kusem dřeva

Jak lze opravit mechanicky poškozený adaptér napájení

Jak opravit mechanický poškozený zobáček na SD katrě


Štítky článku myslenky | opravy | skutecnost |
Autor Ijacek.007 22.08.2016 zobrazeno 1 465x
Předchozí článek Výlet parním vlakem do Osoblahy
Výlet do dolní Moravy na Stezku v oblacích a bobovou dráhu Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama