blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Mezi Třemešnou ve Slezku a Osoblahou vede malebná úzkokolejka. Po ní v létě jezdí pro děti i turisty parní vláček. Již loni jsme se na něj vydali s rodinou. Kvůli extrémnímu suchu však vlak táhla naftová lokomotiva. Po roce jsme se vydali na trať znovu, tentokrát však tažení parním mašinkou.


obrázek parní stroj

Poučeni z loňska, kdy jsme kvůli opravám cest na vlak dorazili téměř v poslední chvíli, jsme se vydali na nádraží mnohem dříve. I tak jsme však místo na sezení nenašli. Vlak je v sezóně velmi oblíbený a jezdí tedy opravdu hodně lidí. Trochu to kazí zážitek hlavně dětem, protože pokud si nemají kde sednout a z pomalého vláčku nemohou sledovat klikatící se krajinu, tak je atrakce přestane brzo bavit, což je dle mého docela škoda. Mašinka má určitě síly dost, aby utáhla nějaký ten vagónek navíc. I když chápu, že bude asi i problém pro atypickou trať vůbec sehnat vagóny. Provozovatelé k vlaku na konec připojili normální oknový vagón, v tom se ale asi cesta příliš neliší od normálního vlaku.


obrázek pohled do dály

Jamile si ale najdete místo a vlak se rozjede, pro děti se vše rázem změní. Parní mašinka kouří a píská a je z celého vlaku na trati plné zatáček často pěkně vidět. Pokud se děti nebaví sledováním mašinky, často nemohou odtrhnout oči od okolní klikatící se krajiny, která se střída s poli, lesy a spousty zajímavých cílů pro zvědavé oči.


obrázek pára

Obzvláště v lesích, kde paprsky slunce pronikají přes stromy a lámou, se v hustém dýmu za mašinkou se z vláčku naskytují nezapomenutelné pohledy. Při cestě trvající přes hodinku je tedy pořád na co se dívat.

Trochu složitější je to už s programem, jakmile dorazíte na konečnou. Ocitnete s totiž v městečku Osoblaha, které si žije zvláštním ospalým životem a svým vlastním klidem. Hned vedle nádraží bylo letos připravené hřiště pro děti, kde se mohly zabavit, nebo se dá vydat na obhlídku samotné Osoblahy. Do odjezdu parního vláčku máte od příjezdu cca 3 hodiny času. Pokud chcete tou samou cestou i zpátky je nutné ratolesti nějak zabavit v ideálním případě unavit.


obrázek u vody

Na náměstí městečka je to z nádraží zhruba 1,5 km. Tedy pomalou vycházkovou chůzi s dětmi okolo 30 minut. Na náměstí bohužel nenajdete cukrárnu, což by bylo docela příjemné, pokud chcete ratolesti na něco nalákat. My jsme již druhým rokem absenci cukrárny vyřešili nákupem nanuků v obchůdku otevřeném na náměstí. V horkém počasí udělá radost i kašna, která se nachází uprostřed náměstí.


obrázek klideček pohoda a výlet

Je zde možné navštívit i židovský hřbitov. Toto místo jsme však navštívili už loni při odlovu místní keše a tak jsme tentokrát zaparkovali v místní hospůdce, kde jsme se posilnili na další cestu. A také se schovali před deštěm z mraku ze kterého nemělo pršet.


obrázek spáč

Poté už jen cesta zpět na vlak. Zde nás oproti loňsku čekali nepříjemně plné vagony. Loni totiž cestovalo zpět tím samým vláčkem mnohem méně lidí. Letos mi přišlo, že jich naopak bylo snad více, než při cestě tam. Dcera si přesto našla chvíli, aby mohla načerpat síly na další dobrodružství.


obrázek anetka a kubík

Vstupné se oproti minulému roku nezměnilo. Minule však děti ve vlaku měli připravené pastelky a od průvodčích dostali na vymalování obrázek s ničím takovým jsme se letos nesetkali. Dcera se i přes to bavila a několikrát se na mě podívala a řekla „dobrý výlet tati“ a to mluví asi za vše.

Mohlo by Vás zajímat

Výlet do Osoblahy 2015

Jizdní řád parního vláčku

Další typy na výlety


Štítky článku deti | rodina | vylety |
Autor Ijacek.007 19.08.2016 zobrazeno 1 334x
Předchozí článek Jak jsem si oblíbil poslech Audioknih
Jak jsem si hrál na zámečníka Další článek


1

sarka

2016-08-19 19:53:43

krasny vylet jen tu naši slečnu jste nějak moc unavili


2

Sokorka

2016-08-30 22:37:05

No on spal i Kubík, jen ne ve stoje


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama