blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes se podíváme, jak dopadlo předělání české hry z roku 2002. Mafie byla ve své době legendární hrou cílenou na silný příběh pohledem třetí osoby a velmi kvalitním českým dabingem.


Logo hry při starotvací obrazovce.

Novou verzi hry vydanou v září roku 2020 vytvořilo studio Hangar 13, patřící pod vydavatele 2K vlastnící původní práva ke hře. Autoři tak stáli před nelehkým úkolem, a to převést do moderního pojetí stařičkou hru, která má stále velmi silnou komunitu hráčů tak, aby novou verzi přiblížili novým technologiím a mladším hráčům a zároveň zachovali prvky a odkaz původní hry a vyhověli původní komunitě hráčů. Ať se na to díváme jakkoliv, fakta jsou jasná. Původní hra je již opravdu zastaralá a dnešní generaci by určitě grafická podoba ani herní mechanizmy rozhodně nezaujala.


Obrazovka z probíhající mise.

Děj hry je téměř totožný jako původní předloha, jen s malými změnami v maličkostech, nicméně celkový děj příběhu to zásadně neovlivňuje. Hra se točí kolem hrdiny jménem Tommy Angelo, který se živý jako taxikář do doby, kdy se k němu v divoké přestřelce přiřítí dvojice gangsterů a na jejichž záchraně najedou závisí i jeho život. Za svou dobře odvedenou práci dostane náš hlavní hrdina velice dobře zaplaceno, což ve všudypřítomné americké hospodářské krizi změní Tomimu život. I když se ze začátku snaží vrátit k původnímu životu taxikáře, brzy zjistí, že život na druhé straně zákona ho láká mnohem více. Rozhodne se tak přidat k mafianské rodině a jeho život se celý rázem změní. Ve dvaceti misích se tak projdete čistě lineární příběh plný klasických mafiánských úkolů jako je vybírání výpalného pašování kontrabandu či odstranění nepohodlných lidí.


Pohled na seznam kapitol.

Hra téměř přesně kopíruje jak původní mise, tak prostředí a funkci města. V otevřeném světě se můžete pohybovat volně, nicméně na tento pohyb mezi navazujícími misemi moc času nemáte. Ve hře je sice volná jízda, a tak máte možnost plně využít volného prostředí a objevovat svět, nicméně ten v původní hře nabízel jen omezené možnosti, a tak ani v této předělané verzi nebudete mít moc důvod se po dobrání příběhu do světa vracet.


Pohled na herní mapu

Existují zde sice sběratelské předměty jako jsou kartičky padouchů, obaly detektivních časopisů či hledání záhadných lišek, nicméně ty samotné na mapě nijak vyznačeny nejsou dokud nejste poblíž a jejich hledání mě po dobrání příběhu nijak nemotivovalo. Neměl jsem důvod se do světa Lost Heaven vracet.


Pohled na zběratelské předměty.

Stejně tak je zde možnost ve volné jízdě odvézt bez poškození několik speciálních vozidel, které si pak odemknete pro vlastní garáž. Nicméně zde je obtížnost nastavena tak, že s autem musíte většinou projet celou mapou, a přitom nenabourat v provozu do žádného účastníka provozu. Jakmile do jakéhokoliv dalšího auta trefíte, mise nekompromisně končí. Tyto jízdy jsou spíše utrpení, než zábavou a alespoň pro mě žádnou přidanou hodnotu nepřináší.


Pohled na instrukce volné jízdy

Dle mého se mohla na konci hry předělávka přece jen přiblížit moderním hrám a přidat tak nějakou hodinu hratelnosti. Málo kdy si pamatujeme z minulosti špatné věci ty totiž naše myšlení úmyslně ze vzpomínek vytlačuje, a tak máme tendenci starým hrám neúmyslně nadsazovat a nové verze pak podle nich hodnotit. Nová verze přinesla upravený jízdní model aut oproti originálu jsou auta mnohem lépe řiditelná. Přidala se možnost řídit motorky nicméně tato funkce mi rozhodně nepřišla jako něco co bych potřeboval s motorkou jsem ve světě téměř vůbec necestoval. Předělání se dočkala i chyba která původní hru naprosto zprasila, a to byl onen legendární závod který v originále natolik zničil hratelnost obtížnost i logiku že mě v původní verzi donutila přestat originál hrát. Mimochodem tato prasárna v původní verzi nebyla nikdy opravena. Nová verze také přidala vybuchující barely což se zda v kontextu původní hry jako nesmyslné nicméně zase to někdy hodně pomůže hráčům v průchodu.


Záměr ze poslední mise hry.

Takže suma sumárum zde máme původní dějovou hru s upraveným ovládáním pro nové hráče, opraveným jízdním modelem, přidáním nepotřebných věcí a téměř prázdným světem, kam není důvod se vracet po dohrání příběhu. Nicméně se silným příběhem atmosférou Ameriky v době prohibice a krize a také původních aut či dobového pohledu na svět. Hra je to opravdu povedená a pro připomenutí starých času původní hry nebo seznámením s novou generací jde o velmi povedenou předělávku. Já se u hry bavil. Zda-li se vám vyplatí zaplatit aktuální cenu do této hry, je už ale na vás.

Mohlo by vás zajímat

Recenze hry Mafia3

Recenze hry Sleeping dogs

Recenze hry Mad Max


Štítky článku hry | recenze | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 28.10.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 676x
Předchozí článek Recenze Tacoma
Recenze Hope Lake Další článek


1

Dejv_nic8W

2020-10-30 21:47:49

Díky za recenzi. Dnes jsem si hru konečně koupil, tak jsem zvědavý, jaká bude.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama