blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tahové strategie série XCOM patří mezi mé oblíbené hry již opravdu hodně dlouho. Když ale vyšla střílečka z prostředí napadení země, moc pozornosti jsem jí nevěnoval. Když jsem ji nedávno čistě ze zvědavosti nainstaloval a vyzkoušel, velmi příjemně mě překvapila. Pojďme si hru tedy pořádně představit.


Vizuální podoba hry zasazená do minulosti.

Hra se odehrává v Americe v době studené války. Celkové zasazení do historie mě osobně nesedělo, a proto jsem hru docela ignoroval a vyzkoušet jsem se ji rozhodl až po několika letech, kdy čekala v knihovně. Přesněji řečeno poté, co jsem zjistil, že je dostupná lokalizace na tuto střílečku. Musím uznat, že hra pro mě byla příjemným překvapením. A tak jsem ji dohrál během několika dní.


první kapitola

V roli agenta, který přežije mimozemský útok, vás čeká celkem 7 velkých kapitol a hrstka menších misí s hromadou nepřátel z jiné planety. Váš úkol je vždy stejný, společně s dvěma počítačově řízenými „pomocníky“ projdete mapou a eliminujete veškerý odpor cizáků. Na pomoc si můžete zvolit dvojici zbraní ze 13 možných druhů a dva typy granátu. Zbraně jsou děleny do dvou základních typů, a to ty lidské, do kterých potřebujete normální náboje, a ty cizácké, do kterých munici sbíráte z těl padlých nepřátel nebo ze zásobovacích beden, které jsou rozmístěny v místech střetů.


dovednosti odemikané za hraní

Za každé usmrcení či úspěšnou misi navíc získává vaše postava a „pomocníci“ zkušenosti, díky nimž se odemykají dovednosti, které vám pomohou s hordou nepřátel. Vlastní hrdina může mít level 10 a vaši společníci maximálně level 5. Další možnou cestou, jak můžete zoptimalizovat váš boj, je použití „batohu“, který má každá z postav. Můžete tak vybavit postavy batohem, jehož bonusem je dvojnásobný počet nábojů, batohem zvyšujícím rozsah dovedností nebo například batohem zpomalujícím krvácení, který prodlužuje délku času, po kterou je nutné padlé spolubojovníky stabilizovat, než zemřou. Batohů jsem nalezl 15 druhů, ale možná jich je ve hře více. Já zprvu využíval batoh na více nábojů a poté na posílení laserových zbraní.


batohy umožňují mírně upravit strategii boje


jedna z vedlejších misí

Když jsem psal, že musíte do každého boje s dvojicí počítačově řízených kolegů, musím napsat jeden z nedostatků této hry. Touto slabinou je ona inteligence společníků. Protože jsem chtěl tak jako každou hru této série projít, pokud možno, beze ztrát vlastních vojáků, musel jsem kolikrát načítat hru znovu a znovu. I když jsem od společníků nečekal, že by vystříleli prostor sami, čekal jsem, že by se mohli alespoň trochu snažit a krýt a já bych se v průběhu bojů nemusel starat o jejich oživování.


možnost řídit rozhovor


jedna z vedlejších misí

Hra krom kapitol, kde postupujete příběhem, umožňuje najít v prostředí spoustu zajímavých dokumentů, popisů nebo rozhovorů a pomáhá tak dokreslovat příběh. Navíc je možné se mezi misemi projít po základně, odposlechnout rozhovory či si poklábosit s dalšími postavami. Bohužel to zde autoři příliš do detailu nedodělali, což je škoda. Mohli se inspirovat samotnou sérií. V ní totiž máte radost z každého objevu, z každé nové technologie i vybavení. Zde se prostě autoři rozhodli, že prostě stačí, abyste našli cizáckou zbraň a už s ní můžete rovnou střílet a používat ji, což je dle mého názoru trochu škoda.


pohled na ufo


poslední mise

I když hra je v konečném pohledu koridorovou střílečkou pro jednoho hráče se sedmi velkými kapitolami, velmi omezeným vylepšováním postav a trochu otravnou inteligencí společníků. Jedná se o velmi příjemnou cestu, jak opět zachránit planetu od mimozemské invaze. Jakožto milovník série, která čítá několik her inspirovaných stařičkou první hrou UFO, jsem na našem blogu již několikrát psal. Pokud vás tak jako mě hra minula kvůli negativním recenzím či vizuálu a máte sérii UFO rádi, určitě jí dejte šanci. Ve výprodejích se cena hry pohybuje na velmi příjemné cenové hladině, v přepočtu za 15 hodin zábavy to určitě stát může. V mém případě to tedy rozhodně platí. Za zmínku stojí i český překlad, díky kterému si hru užijí i neanglicky mluvící hráči.

Mohlo by Vás zajímat

Češtinu na hru the bureau naleznete na stránkých překladyher.eu

Recenze Xcom

Recenze Xcom2

Recenze Xenonauts


Štítky článku hry | myslenky | recenze |
Autor Ijacek.007 06.07.2018 Opravil(a) Iwíček zobrazeno 876x
Předchozí článek Recenze Sleeping Dogs
Recenze Ryse: Son of Rome Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 356. Poslech všech dohromady zabral přes 4739 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 170 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Inspirace Baťa

Poslední hodnocenou audioknihou je Čajová dívka z Kolibříkové ulice Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama