Dnes se podíváme na nastavení, které Vám povolí v Outlooku pracovat s nebezpečnými přílohami jako jsou například EXE soubory.
Pozor !
Tento článek pojednává o změně bezpečnostního nastavení. Toto nastavení je úmyslně nastaveno tak, aby potencionální nebezpečné soubory uživatelem nebyly spuštěny a tím nedošlo k zavirování nebo poškození počítače. Rozhodně nedoporučuji toto nastavení měnit bez rozmyslu a neuváženě. Také doporučuji poté nastavení opět vrátit k blokaci nebezpečných příloh. S prací s exe soubory v přílohách emailu se vždy chovejte nadmíru opatrně a pokud se nejste jisti, nikdy jej nespouštějte!
Dnes s emailem pracují stovky lidí, ne všichni jsou u počítače zdatní natolik, aby nebezpečné přílohy poslali bezpečnou cestou například v zazipovaném za heslovaném souboru nebo pomocí nějaké úschovny. . Pokud Vám totiž někdo pošle podobný soubor přímo jako přílohu v emailu, z pravidla se mohou stát tři scénáře.
1) Soubor ani email Vám do schránky nedorazí. Naprostá většina poštovních serveru je dnes nastavena tak, aby exe soubory a jiné nebezpečné přílohy v emailech nedoručovaly. Z 99% takových poslaných příloh jde o viry nebo bordel, který má jediný cíl. Poškodit počítač na kterém by byla potencionálně nebezpečná příloha spuštěna. Pokud tedy takovýto email do těchto serveru dorazí, buď je odstraněna příloha nebo je celý email smazán a není doručen příjemcům.
2) Druhý scénář, o kterém je tento článek, Vám email i s přílohou doručí, ale poštovní klient v tomto případě Outlook Vám s přílohou zakáže pracovat. Pokud si nejste 100% jistí, co je to za soubor a proč Vám jej odesilatel posílá doporučuji s přílohou nijak nepracovat, popřípadě email rovnou smazat.
3) Poslední scénář je nejhorší. S přílohou můžete pracovat bez jakéhokoliv omezení a pak je jen na Vás, co v takovémto případu budete s emailem i potencionálně nebezpečnou přílohou dělat.
V našem příkladu budeme počítat s tím, že Vám odeslal důležitou EXE příponu někdo, komu věříte. Od koho víte, že soubor přijde a se souborem potřebujete pracovat. To že odeslal soubor špatně, tedy nebudeme již rozvádět. Budeme také předpokládat, že nechceme odesilatele nutit, aby přílohu poslal jinak, a proto bude na v tomto případě na nás, abychom s emailem, který byl podle 2. scénáře doručen do schránky, ale zablokován, pracovali. Pro práci s nebezpečnými soubory bude nutné pomocí editoru registru vytvořit pravidlo, které Outlook přesvědčí, že naše příloha není nebezpečná.
Nejprve je nutné zavřít program Outlook a pustit si editor registru Windows.
Pomocí klávesy Windows + R otevřete dialog a do něj napište příkaz „Regedit“
Následuje vyhledání podklíče. Zde je nutné znát verzi Outlooku, kterou používáte.
Outlook 2000
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\9.0\Outlook\Security]
Outlook 2002
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\10.0\Outlook\Security]
Outlook 2003
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\11.0\Outlook\Security]
Outlook 2007
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\12.0\Outlook\Security]
Outlook 2010
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\14.0\Outlook\Security]
Outlook 2013
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook\Security]
Outlook 2016
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Security]
V těchto větvích je pak nutné vložit novou hodnotu.
Klikněte tedy pravým tlačítkem myši a vyberte z dialogu Nový > Řetězová hodnota. Hodnotu pojmenujte Level1Remove dodržte velikosti písmen.
Znovu klikněte pravým tlačítkem a vyberte volbu změnit. Do pole pak napište přílohy, které chcete odblokovat. Pokud je jich více, oddělte je znakem; středníku. V našem případě tedy .exe;.bat. Registr ukončete a znovu zapněte Outlook.
Po otevření email už můžete s přílohou normálně pracovat. Outlook ji nebere jako nebezpečnou a dovolí ji uložit či spustit. Osobně doporučuji, jakmile takto získáte přílohu, o kterou Vám šlo, znovu opravte nastavení bezpečnosti v registrech tak, že přidaný řádek Level1Remove znovu odstraníte.
Mohlo by Vás zajímat
Návod jak rozesílat email správně
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři