blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Filmové zpracování sci-fi Marťan od Andyho Weira jsme zde popisovaly už když se tento příběh dostal do kin. Dnes se podíváme na audio zpracování knižní předlohy, která se stala bestsellerem.

Pro ty, kdo minuli filmové zpracování, o kterém jsme psali, zde krátce shrneme děj audioknihy knihy. Přeneseme se do nedaleké budoucnosti, kde si lidé osvojili technologii iontových motorů a sestavili kosmické plavidlo schopné s posádkou překonávat obrovské vzdálenosti. Tím se lidstvu otevřela možnost kosmického průzkumu vzdálených planet naši sluneční soustavy, a tak se lidstvo rozhodlo prozkoumat rudou planetu Mraz. Vyprávění se točí kolem třetí výpravy astronautů, kteří se na průzkum planety vydají. Bohužel se mise musí nouzově ukončit, kvůli velké písečné bouři již po 6 dnech. Protože na Marsu je den delší o 37 minut, označují se dny na této planetě Soly.

V 6. solu je tedy nutné skupinu astronautu evakuovat a misi přerušit, protože písečná bouře svým silným větrem může převrátit návratový modul. Astronauti by se pak nemohli vrátit a hrozilo by, že na planetě zahynou. Během evakuace se však v silném větru urve satelitní parabola komunikačního systému. Ta je silou obrovského náporu větru vržena na astronauta Marka Watneho. Astronaut je tak vržen v nepropustné bouři mimo skupinu ostatních, a navíc mu kus zajišťovacího lana poruší skafandr a zničí monitor biologických funkcí. Posádka je tak rázem postavena před rozhodnutí, zda se evakuovat bez Marka nebo ohrozit životy všech, protože bouře nepočká. Protože všichni zachytili informaci o poškození skafandru a také o ztrátě všech životních funkcí rozhodnou se planetu opustit.


Hodnocení audioknihy.

Kniha tedy oproti filmu začíná probuzením Marka a zjištěním, že je stále naživu na planetě bez atmosféry s poškozeným skafandrem bez komunikace i možnosti, jakkoliv planetu opustit. Začíná tedy nelehký boj s nehostinnou planetou jejíž jediným cílem není nic menšího než přežít. Pokud už jste viděli film, pak konec příběhu asi znáte. Pokud ne, čeká Vás příběh plný vynalézavosti a urputného boje s nelítostnou planetou, na které Vás jakákoliv chyba muže stát život.

Audiokniha je dlouhá něco málo před 11 a půl hodiny a o české namluvení se postarala dvojice Jan Zdražil a Jan Vondráček. Až na některé pasáže mezi kapitolami, které jsou proložené vyloženě nepříjemnými velmi hlasitými zvuky, se zpracování tohoto příběhu nedá nic vytknout. Odměnou knižní verze oproti filmové velmi verzi fakt, že příběh je o něco delší. Najdete v něm pasáže, které ve filmovém zpracování nejsou nebo nedostali tolik času, aby dávali smysl. Také konec příběhu je v pár maličkostech trochu jiný, ale jde jen o maličkosti.

Z Audioknihy jsem byl osobně nadšený. Filmové zpracování jsem sice viděl první, nicméně audio knižní verze příběhu dává postavám větší hloubku. Přitom neztrácí příběh své napětí ani důvtip a cit pro detail, se kterým je napsán. Máte-li rádi Sci-Fi a Marťana jste nějakým nedopatřením minuli, doporučuji dát první přednost audio nebo knižní verzi a poté shlédnout filmové zpracování. Za mě srdeční záležitost, kterou mohu s klidným svědomím doporučit jakémukoliv milovníkovi vesmíru.

Mohlo by Vás zajímat

Odkaz na audioknihu na portále Audiotéka.com

Starší článek popisující filmové zpracování

Recenze knihy Artemis druhá kniha autora Andyho Weira


Štítky článku recenze | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 20.08.2019 zobrazeno 293x
Předchozí článek Recenze astronautův průvodce životem na zemi
Recenze muž jménem Ove Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 78 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Gate C30

Poslední hodnocenou audioknihou je Peníze a zdravý selský rozum Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama