blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Zajímalo vás někdy, jak by to u nás mohlo vypadat, kdyby naše země nebyla součástí Evropy, ve které se komunistické režimy rozpadly? Pak na vaši zvědavou otázku může poskytnout vcelku přesnou odpověď kniha o dění v komunistické KLDR.


Obálka audioknihy

Korejská lidově demokratická republika je uzavřeným komunistickým státem, ze kterého, ale i do něj proudí informace jen velice omezeně. Místní strana, která po desetiletí vytváří kult osobnosti vůdců, drží místní obyvatele pod neustálou kontrolou. Dalo by se říct, že díky rozmachu moderních technologií je míra kontroly obyvatel ještě mnohem větší než v minulosti. Rozsah kontroly je až dechberoucí. Pro lidi žijící mimo systém je až neuvěřitelné, že v dnešním světe existuje místo, kde si člověk nemůže vybrat školu, zaměstnání nebo dokonce v mnohých případech ani partnera. Vše se točí kolem strany a sociálního skóre, které se přenáší z generace na generaci. Do toho samozřejmě zde máme ještě všeobecnou chudobu a opravdu markantní rozdíly mezi životem na vesnici a ve městech.

Kniha obsahuje svědectví sedmi lidí, kteří se ať už dobrovolně nebo z pudu sebezáchovy rozhodli utéct z KLDR a byli ochotní vyprávět nejen o svých životech, ale také o detailech celého systému. Najdete zde vyprávění pašeráka zboží, učitelky, která byla součástí výší vrstvy, než se režimu znelíbila či dalších. Z každé věty každého a každého životního příběhu mrazí a pomalu tak vyvstávají detaily o životě v nesvobodě, o které většina obyvatel vlastně nemá ani tušení. Rozhodně by tato kniha byla dobrým průvodcem pro všechny, kteří jsou přesvědčeni, jak špatně se nám aktuálně žije nebo jak za komunismu bylo lépe. Jde také o velmi věrohodný pohled, kam by se vlastně komunismus mohl posunout či jak by mohl efektivně „vylepšit“ svůj systém strachu a kontroly.


Hodnocení audioknihy.

Za nás jde o skvělou knihu, která má velmi vyvážený obsah, a to jak do počtu postav, tak také ve volbě otázek a doplňujících informací. Autorka Nina Špitálníková tak na 264 řádcích přináší tolik detailů, že se občas budete sami divit, jak tohle je vůbec možné. Jinak knihu si také můžete poslechnout jako audioknihu. Poslech vám zabere téměř 6 hodin a hlas jednotlivým svědectvím propůjčili pokaždé jiný interpret. To už tak mrazivým výpovědím přidává na autentičnosti. Naše hodnocení je 94%. Pokud si chce někdo rozšiřovat povědomí o tom, jak to v dnešní době chodí jinde, rozhodně zde najde to, co hledá.

Mohlo by vás zajímat

Arnošt Lustig Osudy

Recenze knihy Opuštěná společnost

Doskočiště Protektorát


Štítky článku myslenky | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 16.03.2023 Opravil(a) sokorka zobrazeno 4 123x
Předchozí článek Recenze knihy Jsem Baťa, dokážu to!
Audiokniha Agent Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 356. Poslech všech dohromady zabral přes 4739 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 170 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Inspirace Baťa

Poslední hodnocenou audioknihou je Čajová dívka z Kolibříkové ulice Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama