Letos je to 20 let od zhroucení mrakodrapu světového obchodního centra, které bylo dominantou největšího města Ameriky jménem NewYork. A právě dění těsně po událostech zřícení věží se snaží popsat tato kniha.
Hned na začátek musím napsat, že jde o velmi zvláštní knihu, která dovede k zamyšlení a k nejedné otázce. Kniha na pomezí reportáže a vyprávění se snaží využít autentických výpovědí lidí žijící v New Yorku, v kombinací s autorovou vlastní zkušeností. K popisu nejen událostí bezprostředně před zhroucením samotných věží, ale i průběhu prací na odstraňování trosek. Čtenář se tak dozví nejen o historii samotného místa, ale také o obyvatelích a o obrovské vlně solidarity, která se po zhroucení staveb ve městě objevila.
Tím, jak autor kombinuje své zkušenosti se sesbíranými svědectvími a historii, se však z knihy stává tak trochu guláš, ve kterém se není úplně jednoduché se vyznat. Samotná událost zřícených budov a všepřítomné smrti a bezmoci na atmosféře knihy také moc nepřidá. Kniha je zajímavou sondou do života toho města, které se poprvé ve své historii muselo vyrovnat s tak obrovskou a do jisté míry zbytečnou tragédií. Také zde najdete několik zajímavostí, ať už méně známých, tak i pomalu zapomenutých.
Kniha svým těžkým tématem, rozpolceným dějem i sondami do minulosti rozhodně není pro každého. Popisuje události, na které bychom však rozhodně neměli zapomínat, a tak je vlastně jen na vás čtenářích, jestli se prokoušete jejími stránkami až na konec příběhu nebo se jí vyhnete. Kniha má 372 stran a je zpracována také jako audiokniha, které propůjčil na více jak 11 hodin svůj hlas Pavel Batěk. Za nás si titul zasloužil hodnocení 80%.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři