blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes se vrátíme v čase a pokusíme se vybavit dávno zapomenuté vzpomínky na doby, kdy internetové připojení v našich končinách nebylo dostupné a jediná možnost, jak si doma pustit film, byla zajít si do videopůjčovny a půjčit si VHS kazetu do videa.


Pohled na vhsku

Dnes už skoro nemyslitelný scénář. Přesto před nedávnem standartní postup, jak se dostat k jinému videoobsahu než tomu, co běžel v televizi. Doma jste museli mít video přehrávač, do kterého se vkládala kazeta. Tu jste si ale museli buď to pořídit nebo půjčit, a právě to byl rozmach videopůjčoven, ve kterých jste si za cca 20 korun mohli kazetu vypůjčit. I v tak malém městě, kde jsem byl přitom bylo videopůjčoven více a kazeta se většinou půjčovala na jeden den. Jedna kazeta obsahovala jeden film a byl to takový předchůdce dnešních Blu-ray disku až na to, že film byl fyzicky nahrán na magnetické pásce, která byla citlivá na nečistoty. VHS tak trpěla ztrátou kvality při častém přehrávání, tak jako tomu bylo u audiokazety. Navíc se kazeta při přehráni musela vždy přetočit zpět. Na kazetách samozřejmě nefungovaly ani možnosti pozdějších DVD a Blu-ray jako je více zvuku menu či volba kapitol.


Pohled na vhs přehrávač z ebay.

Dodnes si pamatuji na několik půjčoven, do kterých jsem docházel a mezi regály si tak vždy prohlížel prázdné obaly od kazet a plánoval, co nového si zase půjčím. Pamatuju, že jedna půjčovna v Krnově byla na sídlišti v prostorách panelového domu. Další půjčovna pak byla na hlavní ulici Opavské a několik let pak byla videopůjčovna v hlavním vestibulu Krnovského kina. Dnes je to úsměvné, jak rychle se tento formát ztratil i představa, že když se chcete podívat na film musíte ho mít doma pod televizí nebo se zvednout od obrazovek televize a zajít si do půjčovny a film si půjčit, a to ani nemluvím o tom, že pokud jste si chtěli půjčit nějaký z oblíbených filmů, tak jste také mohli odejít s prázdnou, protože si vámi vytoužený film půjčil někdo před vámi. Přesto měl tento způsob své kouzlo. Mohli jste si minuty u regálu procházet obaly a popisy filmu i setkávat se s ostatními či obsluhou a pokecat si o zajímavých filmech. Dnes je to v celku úsměvný koncept, když člověk chce sledovat nějaký film tak jej stačí napsat do jakékoliv digitální půjčovny nebo například do streamovacích služeb a za pár minut už sledujete film, který nemusíte vracet ani přetáčet.


Pohled na regál s VHS kazetami v půjčovně.
Foto z portálu Podnikatel.cz

Schválně pamatujete si ještě na formát VHS nebo vás tento formát obsahu minul a znáte už jen moderní digitální video formáty? Dejte vědět do komentáře, jestli jste v okolí také měli videopůjčovnu, do které jste se občas vydali půjčit film.

Mohlo by vás zajímat

Můj první digitální fotoaparát Olympus C1

Mé první auto polský fiat 126 – maluch

Mé první začátky s vytvářením webových stránek na internetu


Štítky článku elektronika | myslenky | skutecnost | video |
Autor Ijacek.007 27.03.2022 zobrazeno 269x
Předchozí článek Když jsme do školky dorazili ještě před otevřením


1

Shmaic

2022-03-31 16:20:18

Mám to spojeno hlavně s tím, jak mi děda nahrával pohádky a na ně jsem se pak u něj mohl podívat.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama