blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Letos jsem se dal do stavby zahradního domečku pro svou dceru, i když ještě není hotov a chybí mu okna, zábradlí na vrchním ochozu a elektrifikace. Alespoň Vám, ukáži co všechno už mám.

Loni jsem budoval malou nářaďovnu za domem a dcera se mě neustále ptala, jestli ji postavím domeček na zahradě. Slíbil jsem ji, že ano, ale až dodělám nářaďovnu. Když jsem nářaďovnu dodělal na podzim, hned se pohotově zeptala, jestli teď budeme stavět ten její domek. Musel jsem ji sdělit, že už je téměř zima a že její domeček začneme stavět hned na jaře. Jakmile se letos jen trochu oteplilo a začali práce na zahrádce, první její otázka byla, jestli už jdeme stavět ten její dům. Kde si tohle ty děti ukládají, že na takové věci nezapomenou, když si normálně nepamatuje, jaké si má vzít boty do školky sice nechápu, nicméně jsem se hned vrhl do plánování a stavění jejího domečku na hraní.


hlavní je celou stavbu si představit

Máme vedle našeho skromného domu docela malou zahradu, a tak bylo nejdříve nutné pro „stavbu“ najít místo. Hned od začátku jsem věděl, že domeček nebude velký, a protože máme zahradu do svahu a terén je vyrovnán pomocí několika zídek, rozhodl jsem se domeček umístit na okraj jedné zídky a nad zídkou postavit balkón. První plán tak počítal s malým domečkem se střechou a malým balkónem jako pozorovatelnou.


Základním tvarem je čtverec.

Díky rodině se mi doma válelo pár trámu, které jsem pro stavbu využil.


základní rozměry domečku na svém místě.

Po sešroubování všech trámku jsem dostal obrys kostky, která bude dělat domeček. Tu jsem umístil nad hranu zídky vysokou něco přes jeden metr.


v měřítku pomocí Excelu nakreslená podoba oken

Protože jsem si pořád nedovedl představit, jak by měly vypadat dveře a okna. Udělal jsem si v Excelu návrh v měřítku pomocí buněk. Kdy jedna buňka představovala 10 cm a podle toho jsem vymýšlel, kam umístit dveře a okna.


pohled na trámy podlahy dveří a oken

Díky velké pomoci mého šikovného bratra jsme do domečku přidaly vzpěry, trámy na podlahu a střechu a také trámky, které vymezovaly okna a dveře. V domečku jsou dvoje dveře. Jeden hlavní vchod a druhé dveře vedoucí na balkón a dvojice oken.


hotová zadní strana a část podlahy

Výroba balkónu i ostatních části domku pak byla zase na mě. Mimochodem bratr mě od balkónu odrazoval, a tak jsme pořád počítali s možností, že pokud balkon nepůjde, místo něj bude prostě další okno. Začal jsem tady budovat balkón, podlahu a stěny.


dcera pomáhá na svém domečku

Dcera samozřejmě na své domečku taky pracovala a neustále se ptala, kdy budeme pokračovat kdykoliv jsme na domečku nepracovali. Protože pod zídkou je keř, rozhodl jsem se pro nohu držící, která balkon jistí umístit do boku. Pokud by se balkón nebezpečně prohýbal počítal jsem s prořezem i keře.


pohled na část dokončeného domečku

Střechu domečku jsem úmyslně nechal rovnou. Počítal jsem totiž s tím, že bych na střeše udělal zábradlí a ze střechy by vedla skluzavka.


hotové stěny základ balkónu a také střecha.

S vrchním zábradlí mi opět přijel pomoct bratr, který přišel i na zajímavý nápad, jak udělat jednoduše žebřík na střechu. Koupil jsem na místní pile jeden trámek, ten jsem totiž už doma neměl a chtěl jsem schody zasadit do něj. Bratr přišel s myšlenkou, že by koupil trubku a zasadily bychom ji do trámku. Tak aby vznikl bytelný žebřík. Děti by si tak nezadřeli třísky do rukou, a navíc by trubka byla pro lezení dětí jednodušší. Žebřík je tak paradoxně z největšího trámku. Mezi tím jsem poprosil známého stolaře, jestli by mi neudělal dveře a okna i s futrama, které bych do domku nějak jednoduše mohl vsadit. Nakonec jsme připojili skluzavku. Těch na trhu moc levných není, takže zde nebylo moc co vybírat.


Pohled na hotový žebřík osázené dveře a hotové zábradlí na střeše připojená skluzavka.

Jak jsem psal v úvodu, letos jsem domeček nestihl dokončit vrchní část zábradlí, nemá šprušle, stále v domečku nemám zasazeny okna a nestihl jsem dokončit ani přívod elektřiny na světlo a další malý projekt do domečku. Co ale přišlo a díky němuž zvažujeme na vrchní ochoz umístit ještě kormidlo, je pirátská vlajka. Ta se stala symbolem celé „stavby“ a je vidět zdaleka. Tím, že zahradu máme do kopce, a navíc jsme domeček umístili ještě na vrchní část zídky, tak celý domeček vypadá velice vysoký.


na správném dětském domečku nesmí chybět pirátská vlajka :-)

A ač jsem se ze začátku bál, že domeček na zahradě potká stejný osud jako domeček na panenky, ze kterého je po několika letech jen skřínka na hračky, dceru zatím domek baví. Lítá na vrchní ochoz, vyhlíží do okolí pod třepetající se pirátskou vlajkou. Také balkón je vždy v obležení, pokud se na zahradě pohybuje více dětí, takže ani práce navíc nebyla zbytečná. Ač stavba zatím není dokonalá, svůj účel plní. Pokud se mi podaří dokončit domeček dříve, než dceru přestane bavit, určitě zde o tom zase napíšu.

Mohlo by Vás zajímat

Jak jsem stavěl domeček pro panenky

Stavba pergoly 3×3m

Jak jsem nalil naftu do benzínové pily


Štítky článku deti | fotografie | rodina | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 06.10.2018 zobrazeno 7 950x
Předchozí článek Kostelík nad Igrane, památník v Podgoře i nová místa na Makarské
Čínský pásek pro hodinky Garmin Fenix, zkušenosti po roce používání Další článek


gravatar1

Kuukinka0345

2021-04-29 22:30:51

Také máme na zahrádce zahradní domek. Je to opravdu super věc, mít na zahradě nějaké místo, kam se dá schovat všechno zahradní vybavení, aby zahrádka vypadala pořád krásně, čistě a uklizeně. Teď jsem třeba musela opravit naší sekačku, koupila jsem na ni náhradní díly , tak jsem ráda, že nám stojí hezky v suchu v domečku.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 356. Poslech všech dohromady zabral přes 4739 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 170 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Inspirace Baťa

Poslední hodnocenou audioknihou je Čajová dívka z Kolibříkové ulice Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama