Letos jsem se dal do stavby zahradního domečku pro svou dceru, i když ještě není hotov a chybí mu okna, zábradlí na vrchním ochozu a elektrifikace. Alespoň Vám, ukáži co všechno už mám.
Loni jsem budoval malou nářaďovnu za domem a dcera se mě neustále ptala, jestli ji postavím domeček na zahradě. Slíbil jsem ji, že ano, ale až dodělám nářaďovnu. Když jsem nářaďovnu dodělal na podzim, hned se pohotově zeptala, jestli teď budeme stavět ten její domek. Musel jsem ji sdělit, že už je téměř zima a že její domeček začneme stavět hned na jaře. Jakmile se letos jen trochu oteplilo a začali práce na zahrádce, první její otázka byla, jestli už jdeme stavět ten její dům. Kde si tohle ty děti ukládají, že na takové věci nezapomenou, když si normálně nepamatuje, jaké si má vzít boty do školky sice nechápu, nicméně jsem se hned vrhl do plánování a stavění jejího domečku na hraní.
Máme vedle našeho skromného domu docela malou zahradu, a tak bylo nejdříve nutné pro „stavbu“ najít místo. Hned od začátku jsem věděl, že domeček nebude velký, a protože máme zahradu do svahu a terén je vyrovnán pomocí několika zídek, rozhodl jsem se domeček umístit na okraj jedné zídky a nad zídkou postavit balkón. První plán tak počítal s malým domečkem se střechou a malým balkónem jako pozorovatelnou.
Díky rodině se mi doma válelo pár trámu, které jsem pro stavbu využil.
Po sešroubování všech trámku jsem dostal obrys kostky, která bude dělat domeček. Tu jsem umístil nad hranu zídky vysokou něco přes jeden metr.
Protože jsem si pořád nedovedl představit, jak by měly vypadat dveře a okna. Udělal jsem si v Excelu návrh v měřítku pomocí buněk. Kdy jedna buňka představovala 10 cm a podle toho jsem vymýšlel, kam umístit dveře a okna.
Díky velké pomoci mého šikovného bratra jsme do domečku přidaly vzpěry, trámy na podlahu a střechu a také trámky, které vymezovaly okna a dveře. V domečku jsou dvoje dveře. Jeden hlavní vchod a druhé dveře vedoucí na balkón a dvojice oken.
Výroba balkónu i ostatních části domku pak byla zase na mě. Mimochodem bratr mě od balkónu odrazoval, a tak jsme pořád počítali s možností, že pokud balkon nepůjde, místo něj bude prostě další okno. Začal jsem tady budovat balkón, podlahu a stěny.
Dcera samozřejmě na své domečku taky pracovala a neustále se ptala, kdy budeme pokračovat kdykoliv jsme na domečku nepracovali. Protože pod zídkou je keř, rozhodl jsem se pro nohu držící, která balkon jistí umístit do boku. Pokud by se balkón nebezpečně prohýbal počítal jsem s prořezem i keře.
Střechu domečku jsem úmyslně nechal rovnou. Počítal jsem totiž s tím, že bych na střeše udělal zábradlí a ze střechy by vedla skluzavka.
S vrchním zábradlí mi opět přijel pomoct bratr, který přišel i na zajímavý nápad, jak udělat jednoduše žebřík na střechu. Koupil jsem na místní pile jeden trámek, ten jsem totiž už doma neměl a chtěl jsem schody zasadit do něj. Bratr přišel s myšlenkou, že by koupil trubku a zasadily bychom ji do trámku. Tak aby vznikl bytelný žebřík. Děti by si tak nezadřeli třísky do rukou, a navíc by trubka byla pro lezení dětí jednodušší. Žebřík je tak paradoxně z největšího trámku. Mezi tím jsem poprosil známého stolaře, jestli by mi neudělal dveře a okna i s futrama, které bych do domku nějak jednoduše mohl vsadit. Nakonec jsme připojili skluzavku. Těch na trhu moc levných není, takže zde nebylo moc co vybírat.
Jak jsem psal v úvodu, letos jsem domeček nestihl dokončit vrchní část zábradlí, nemá šprušle, stále v domečku nemám zasazeny okna a nestihl jsem dokončit ani přívod elektřiny na světlo a další malý projekt do domečku. Co ale přišlo a díky němuž zvažujeme na vrchní ochoz umístit ještě kormidlo, je pirátská vlajka. Ta se stala symbolem celé „stavby“ a je vidět zdaleka. Tím, že zahradu máme do kopce, a navíc jsme domeček umístili ještě na vrchní část zídky, tak celý domeček vypadá velice vysoký.
A ač jsem se ze začátku bál, že domeček na zahradě potká stejný osud jako domeček na panenky, ze kterého je po několika letech jen skřínka na hračky, dceru zatím domek baví. Lítá na vrchní ochoz, vyhlíží do okolí pod třepetající se pirátskou vlajkou. Také balkón je vždy v obležení, pokud se na zahradě pohybuje více dětí, takže ani práce navíc nebyla zbytečná. Ač stavba zatím není dokonalá, svůj účel plní. Pokud se mi podaří dokončit domeček dříve, než dceru přestane bavit, určitě zde o tom zase napíšu.
Doplnění Jak už to bývá u podobných projektů, po předání dceři jsem si řekl, že až si najdu čas a doplním zábradlí na ochozu. To se odkládalo a odkládalo do doby, kdy byla dcera natolik veliká, že už defacto nebylo zapotřebí. Po narození syna znovu vyvstala otázka na bezpečnost, protože přeci jen nechcete, aby malé dítě po hlavě spadlo dolů, a tak jsem po letech konečně našel čas či vůli a zábradlí dodělat. Po letech už původní skluzavka podlehla počasí a praskla, a tak jsem musel nejen dodělat zábradlí, ale také demontovat skluzavku, a i té dodělat zábradlí.
Nakonec žena koupila novou skluzavku stejnou jako původní i když v jiné barvě a mohl jsem domeček zase předat do užívaní dětem o mnoho bezpečnější než kdykoliv jindy. Díky zkušenostem ženy s poněkud delší čekací dobou na dokončení zábradlí se pak rozhodla celou „stavbu“ dokončit a zábradlí rovnou natřela tak, aby odpovídalo zbytku domečku.
Je vidět, že projekty na zahradách občas bývají dynamické, a ne vždy je vše hotovo hned.
Mohlo by Vás zajímat
Kuukinka0345
2021-04-29 22:30:51Také máme na zahrádce zahradní domek. Je to opravdu super věc, mít na zahradě nějaké místo, kam se dá schovat všechno zahradní vybavení, aby zahrádka vypadala pořád krásně, čistě a uklizeně. Teď jsem třeba musela opravit naší sekačku, koupila jsem na ni náhradní díly , tak jsem ráda, že nám stojí hezky v suchu v domečku.
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři