blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme, jak krok za krokem nastavit Synology NAS pro první použití. Krok za krokem tak připravíme zařízení na provoz, stáhneme si potřebné soubory a nastavíme administrátorský přístup.

Data jsou to nejdůležitější, co na dnešních přístrojích máme, a je tedy potřeba se k nim tak chovat, někde je bezpečně skladovat a také pravidelně zálohovat. Jedna z možností, jak to udělat, je například data uchovávat na discích v poli s tolerancí vadného disku. To znamená, že v případě poruchy disku nepřijdete o své data. A právě tuto možnost nabízí diskové sítové zařízení zvané NAS. Jedním z výrobců je firma Synology, o jejíž zařízeních jsme zde již také psali.


obrázek Vyhledávání synology v sítí

Přeskočíme tedy mechanické vybalení zařízení a osazení pevnými disky a posuneme se rovnou do stavu, kdy jsme zkompletované zařízení připojili do sítě a zapnuli. Náš příklad si ukážeme na starším zařízení DS213J, nicméně postup je stejný i pro nové boxy. Po zapnutí s prázdnými disky zařízení po nějaké době pípne. Začne blikat žlutě led dioda Status z předního panelu. Také by měla blikat zeleně dioda LAN a svíti LED disku. Pokud máte dvoudiskovou verzi se dvěmi disky, pak Disk1 a Disk2. V této fázi je potřeba v počítačové síti naše zařízení najít. Nejrychlejším způsobem je zadat adresu do adresní řádky http://find.synology.com/. Webová stránka prohledá zařízení připojení ve Vaší síti a pokud je vše správně připojeno, uvidíte zhruba následující obrazovku.


obrázek Synology asistant

Můžete také použít můj oblíbený nástroj Synology asistent, který funguje, i když nejste z nějakého důvodu na internetu. Nástroj stejně jako webová stránka prohledá počítačovou sít a pokusí se najít všechny Synology boxy, které jsou připojené


obrázek licenční smlouva

Ať už použijete jakýkoliv nástroj, další krok je odsouhlasení licenční smlouvy.


obrázek nastavení

Poté, co jste si pečlivě pročetli licenční smlouvu, a souhlasili s ní, budete přesměrování na IP adresu zařízení, kde na Vás čeká průvodce nastavením. Tlačítkem Nastavit tedy začněme.


obrázek výběr DSM souboru

Nové zařízení mají již ve své paměti základní balíček připraven. U těch starších musíte balíček ručně stáhnout a vybrat jej. Protože připravujeme zařízení staré, budeme muset balíček stáhnout. Klikněte tedy na odkaz Centrum pro stahování společnosti Synology.


obrázek web synology

Odkaz je generován podle modelu zařízení, a tak by měla být stránka již předvyplněna podle vašeho zařízení. Přesně tak, jak je to vidět z obrázku. Klidněte tedy na stáhnout (pat) soubor.


obrázek vybraný instalační soubor

Po stažení souboru se vrátíme k stránce s nastavením a stažený soubor vybereme. Pak už stačí jen potvrdit tlačítkem Instalovat nyní.


obrázek data na pevných discích

Protože nastavení vytvoří na discích vlastní oddíl, ze kterého pak celý systém běží, a připraví disky na použití, musí disky smazat. Následuje tedy obrazovka, že disky budou smazány. Je potřeba odsouhlasit smazání disku.


obrázek průběh instalace

Následuje instalace samotného sytému a příprava diskového prostoru. Během té doby se zařízení několikrát restartuje.


obrázek Vytvoření administračního učtu

Následuje nastavení jména zařízení v sítí a vytvoření administrátorského učtu s heslem.


obrázek Nastavení QuickConnect

Další nastavení je QuickConnect. Jde o službu Synology, díky které můžete zařízení z internetu ovládat. Osobně toto nastavení nepoužívám a tento krok přeskakuji odkazem, který pod tlačítkem další není téměř vidět. Pokud chcete službu využívat, zde ji můžete nastavit.


obrázek rychlá instalace balíčků

I následující obrazovku s možností instalace balíčků přeskakuji. Balíčky totiž můžete nainstalovat kdykoliv později v administraci.


obrázek konec průvodce

Poslední obrazovka průvodce umožňuje sdílení v síti a tlačítko přejít.


obrázek inteligentí aktualizace

Po ukončení průvodce se dostanete již do samotného prostředí DSM. Jako první uvidíte informace o aktualizaci.


obrázek Analytické údaje

Následuje nastavení o odesílání analytických údajů.


obrázek prostřední DSM

To bylo poslední nastavení a po krátkém představení máte před sebou prostředí DSM. To je pro dnešek vše. Úspěšně jsme si tedy nainstalovali Synology, vytvořili přístup k němu a pojmenovali jsme jej v síti. Další nastavení nás čeká v dalším článku.

Mohlo by Vás zajímat

Zálohujte si data je to to nejcennější, co na dnešní elektronice máte

Domácí diskové pole

Jak obnovit pole ze Synology po výměně disku


Štítky článku bezpecnost | elektronika | skutecnost |
Autor Ijacek.007 19.09.2019 zobrazeno 335x
Předchozí článek Jak ručně aktualizovat firmware u Unifi AP
Jak na Synology vytvořit pole s několika svazky Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama